Chorwacja zapowiada ogromne inwestycje w armię

Budżet obronny Chorwacji został już zwiększony o 122 proc., dając nam ogromne środki do inwestowania w naszą armię – podkreślił premier Plenković.

Kto jest największym sojusznikiem Polski? Obywatele odpowiadają

Stany Zjednoczone są największym sojusznikiem Polski. Tak twierdzi blisko połowa Polaków przepytanych w badaniu SW Research dla „Rzeczpospolitej”. 

Na 2. i 3. miejscu kolejno, Niemcy i Wielka Brytania miejscu. Dość wysoko, bo na czwartym miejscu są natomiast Węgry.

Bułgaria proceduje zakup niemieckich zestawów obrony powietrznej

Jak poinformowały media bułgarskie, tamtejszy resort obrony proceduje w Zgromadzeniu Narodowym (parlamencie) wniosek o zakup baterii niemieckich zestawów obrony powietrznej Diehl Defence IRIS-T.

Chorwacja walczy z upałami

Chorwacja walczy z pożarami, które trawią Dalmację, położoną nad Morzem Adriatyckim część kraju. Do walki z płomieniami zostały skierowane setki strażaków i samoloty gaśnicze.

Nielegalna migracja do Serbii spada - efekt współpracy z Austrią i Węgrami

Minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Daczić powiedział we wtorek, że współpraca z Austrią i Węgrami w zakresie kontroli granic przyniosła ogromny sukces, ponieważ liczba nielegalnych migrantów na tzw. szlaku bałkańskim spadła w 2024 r. o ponad 70 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Estonia zamierza zaostrzyć kontrole celne na wschodniej granicy

Estonia od 8 sierpnia wprowadzi pełną kontrolę celną na swoich wschodnich granicach w Narwie, Koidul i Luhamaa, aby zapobiec transportowi towarów objętych sankcjami przez Estonię i wzmocnić bezpieczeństwo.

Firmy przenoszą produkcję do Rumunii

Kolejne międzynarodowe koncerny, które lata temu zainwestowały w Polsce, zaczynają przenosić, przynajmniej częściowo, produkcję do Rumunii. To, zdaniem ekonomistów, pokłosie niższych kosztów pracy i prostszy system podatkowy.

Estonia z nowym premierem

Estoński parlament zaaprobował byłego ministra Kristena Michala na stanowisko nowego szefa rządu. Zmiany trzeba było dokonać w związku z tym, że dotychczasowa premier Kaja Kallas obejmie stanowisko Wysokiej Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa.

Czechy dostaną więcej Leopardów 2 z Niemiec

Czechy podpisały umowę na dostawę kolejnych czołgów Leopard 2A4 oraz wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 od Niemiec w ramach rekompensaty za przekazywane Ukrainie uzbrojenie. Obecnie negocjowane są warunki umowy na kupno kolejnych pojazdów

Współpraca wojskowa Ukrainy i Litwy

Bojowe drony pięciu litewskich producentów przeszły testy ukraińskiego Ministerstwa Obrony w środowisku frontowym i zostaną wysłane do Ukrainy.

 

Według ministerstwa, testy te zostały zorganizowane w celu umożliwienia Ukrainie wyboru produktów, które najlepiej spełniają potrzeby ukraińskich żołnierzy.

Estonia mówi "tak" atomowi

Parlament Estonii, Zgromadzenie Państwowe (Riigikogu), 12 czerwca br. opowiedział się za tym, by rozwijać w kraju energetykę jądrową. Rezolucję w tej sprawie poparło 41 członków parlamentów, 25 było przeciw, 2 się wstrzymało.

Sprzedaż zagraniczna - kierunek Rumunia (e-commerce wpraktyce)

Sprzedaż online za granicę, czyli cross-border jest obecnie jednym z najważniejszych trendów w e-commerce. Rumunia z niemal 20 milionami mieszkańców jest rynkiem z ogromnym potencjałem do wzrostów, ponieważ handel internetowy nie cieszy się jeszcze taką popularnością jak na rynkach starszych członków UE.

Litwa kupuje "szwedzkiego Poparda"

Litewskie ministerstwo obrony podpisało umowę ze szwedzką firmą Saab na dostawy mobilnych zestawów obrony powietrznej MSHORAD wykorzystującej system RBS 70 NG. Będzie on posadowiony na pojazdach opancerzonych JLTV.

Rumunia - kłopoty narodowego przewoźnika lotniczego

TAROM odwołał wczoraj (8 lipca) ponad 20 lotów z portu lotniczego Bukarszt-Otopeni, który obsługuje rumuńską stolicę. Oficjalnie poinformowano o „kłopotach ze skompletowaniem załóg”, ale media ustaliły, że był to nagły strajk pilotów, którzy domagają się od kierownictwa narodowego rumuńskiego przewoźnika podwyżek pensji.

Litwa stawia na rozbudowę sieci schronów i systemy ostrzegania

Szefowa litewskiego MSWiA, Agnė Bilotaitė przedstawiła ambitny plan z zakresu ochrony ludności, który ma zostać zatwierdzony do końca roku, a jego wdrożenie ma się rozpocząć w 2025 roku. 

Wśród priorytetów znalazła się m.in. rozbudowa sieci schronów, systemu ostrzegania i informowania ludności oraz ewakuacja i pomoc medyczna.

Rumunia stawia na koreańskiego uzbrojenie

Rumunia zawarła kontrakt z Hanwha Aerospace na dostarczenie 54 armatohaubic K9 Thunder oraz 36 pojazdów amunicyjnych, informuje portal The Korea Times. Wartość zamówienia wynosi około 996 mln dolarów.

Litwa w czołówce e-administracji: 6. miejsce w Europie

Wyniki Litwy w zakresie cyfryzacji sektora publicznego zostały po raz kolejny ocenione w skali europejskiej. Badanie e-Government Benchmark 2024 pokazuje, że nasz kraj jest jednym z liderów pod względem jakości cyfrowych usług publicznych, awansując w ciągu jednego roku z 7. na 6. miejsce wśród 37 krajów europejskich, informuje Ministerstwo Gospodarki i Innowacji.

Ukraina zawarła umowę o bezpieczeństwie z Rumunią

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisali w Waszyngtonie umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między oboma krajami, na mocy której Rumunia dostarczy Ukrainie system Patriot i ułatwi jak najszybszy tranzyt całego niezbędnego sprzętu przez swoje terytorium.

Bułgaria - kraj, który znów minął się ze strefą euro

Fiaskiem zakończyły się starania Sofii o wejście do eurolandu wraz z początkiem 2025 r. Oficjalnie to wina inflacji wyższej o 0,3 pkt proc. od dopuszczalnego poziomu. Mocniej mógł jednak zaważyć na jej szansach głęboki kryzys polityczny toczący kraj od 2021 r.

Polska i Słowacja razem stawiały czoła róznym kryzysom i wspólnie je przezwyciężały

Polska i Słowacja razem stawiały czoła różnym kryzysom i wyzwaniom, ale także wspólnie je przezwyciężały – mówił podczas ostatniej wizyty w Warszawie prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Podkreślał, że nasze kraje łączy m.in. historia członkostwa w UE i NATO, jak również to samo zdanie w kwestii wojny na Ukrainie.

Bułgaria wszczyna postępowanie arbitrażowe przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w sprawie umowy gazowej

Bułgarska państwowa spółka gazowa Bulgargaz EAD wszczęła postępowanie arbitrażowe przeciwko rosyjskiemu Gazprom Eksport OOO, domagając się odszkodowania w wysokości 400 milionów euro za naruszenie umowy w 2022 roku 

Samorządowy Kongres Trójmorza – Lublin, Polska 2024

Kongres to wydarzenie niezwykle wartościowe i istotne w kontekście dalszego rozwoju Inicjatywy Trójmorza, która została zaprojektowana, przede wszystkim jako platforma współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej, jednak w sposób na tyle elastyczny, że jesteśmy w stanie z powodzeniem rozwijać również jej wymiar lokalny czy regionalny, czyli samorządowy – powiedział Prezydent Polski 

Austria odmrozi pomoc finansową na rzecz UNRWA wartą 3,4 mln euro

Rząd Austrii odmrozi wartą 3,4 mln euro pomoc finansową na rzecz Agencji ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim (UNRWA), która została zawieszona po zarzutach o powiązaniu tej organizacji z Hamasem – poinformował w sobotę austriacki resort spraw zagranicznych.

Tarcza powietrzna dla UE. Polska i Grecja wychodzą z inicjatywą

Premier Polski, Donald Tusk wspólnie z Premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem wysłał list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym zaapelował o utworzenie tarczy obrony powietrznej.

Obaj przywódcy zaapelowali o dyskusję na ten temat na szczycie w czerwcu.

Słowacja wzmacnia armię. Duży zakup czołgów

Ministerstwo Obrony Republiki Słowacji zamierza zamówić ponad 100 czołgów podstawowych w celu wyposażenia dwóch nowych batalionów. 

Plan ten został ujawniony przez słowackie Ministerstwo Obrony podczas konferencji Future Armored Vehicles Central & Eastern Europe, która odbyła się 13–14 maja w czeskiej Pradze.

Otwarcie fabryki Patrii na Łotwie

W Valmiera na Łotwie otwarty został nowy zakład produkcyjny fińskiej Patrii. Tam właśnie ma się odbywać pełen cykl produkcji kołowych transporterów opancerzonych Patria 6×6 w ramach programu CAVS

Słowenia. O cyberbezpieczeństwie w ramach Inicjatywy Trójmorza

Podczas marcowej wizyty w Słowenii Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Słowenii Nataša Pirc Musar wzięli udział w polsko–słoweńskim forum biznesowym branży ICT i cyberbezpieczeństwa na temat współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Rumunia planuje ogromne inwestycje w offshore

W rumuńskiej części Morza Czarnego mogą powstać morskie farmy wiatrowe o mocy nawet 7 GW. Niedawno zakończyło się studium wykonalności dotyczące inwestycji offshore na tym obszarze.

Łotwa obawia się podpaleń i rosyjskich prowokacji

Szefowa łotewskiego rządu poinformowała, że służby jej kraju przekazały ostrzeżenie, że Rosja może szykować prowokacje lub akty sabotażu w najbliższym czasie.

Wybory prezydenckie na Litwie 2024 – mamy zwycięzcę

Triumf Gitanasa Nausedy w wyborach prezydenckich.

Po podliczeniu większości głosów prezydent Nauseda ma 83,8 proc. poparcia. Jego rywalka, obecna premier, Ingrida Szimonyte, zdobyła 14,8 proc.

Łotwa buduje "armię dronów"

Łotewskie siły zbrojne stawiają na technologię produkcji dronów, przeznaczając na ten cel 20 mln euro. Mówiąc metaforycznie: powołujemy „wojsko dronowe” – ogłosił minister obrony Andris Spruds.

Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe

Nieopodal Aten powstaje nowoczesne i „inteligentne” miasto 15-minutowe. Ma być największym tego rodzaju założeniem urbanistycznym w Europie.

Grecja to kolejny kraj w Europie, który wprowadza w życie zasady miast 15-minutowych.

Litwa: powinniśmy przekazywać co najmniej 3,5% PKB na obronę

Budżet obrony Litwy w najbliższych latach powinien zostać podniesiony do co najmniej 3,5 proc. PKB – przekonywał w poniedziałek prezydent elekt Gitanas Nauseda, który zwyciężył w ostatnich wyborach prezydenckich. Zapowiedział też przywrócenie powszechnego poboru do wojska.

Niepokojący ruch Rosji na granicy. Jest reakcja NATO

„Prowokacją” i „testowaniem Europy” nazwali przedstawiciele europejskich krajów zachowanie Rosji. Jej służby usunęły boje z rzeki stanowiącej granice z Estonią.

UE domaga się wyjaśnień, NATO zapewnia Tallinn o swoim wsparciu, a Moskwa nieustannie milczy. To nie pierwszy przypadek w ostatnich dniach, gdy graniczne ruchy Kremla wzbudzają niepokój

Rumunia zbroi się w pociski Marte ER

Rumunia prowadzi intensywny proces wymiany poradzieckiego uzbrojenia na nowoczesny sprzęt w standardzie NATO. Jedną z istotnych kwestii jest zwiększenie możliwości działania na Morzu Czarnym

Ukraina podpisała umowę o bezpieczeństwie z Łotwą

Prezydenci Ukrainy i Łotwy, Wołodymyr Zełenski i Edgars Rinkeviczs, podpisali w Wilnie dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Wynika z niej, że Łotwa będzie w następnych latach przekazywać Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości 0,25 procent PKB.

Chorwacja z nowymi samolotami - do kraju przybyły francuskie Rafale

25 kwietnia Chorwacja dobrała pierwsze 6 z 12 zamówionych używanych francuskich samolotów Rafale. Uroczystość powitalna dla samolotów odbyła się na Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Zagrzebiu niemal 30 miesięcy po podpisaniu kontraktu o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Tym samym Chorwacja wchodzi na wyższy level jeśli chodzi o siły powietrzne.

Rumunia atrakcyjna dla inwestorów

W ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej informacji o dużych inwestycjach lokalizowanych właśnie w tym kraju – przenoszą tam swoje fabryki zagraniczne koncerny, a i polscy giganci zaczynają dostrzegać tamten rynek.

Chorwacja: wybory wygrała trzeci raz z rzędu centroprawica

Centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) zdobyła 60 mandatów w 151-osobowym parlamencie.

Prezydent Litwy: Trójmorze to doskonała platforma

Inicjatywa Trójmorza, to doskonała platforma do budowania silniejszych więzi infrastrukturalnych i energetycznych; wojna na Ukrainie uwidoczniła konieczność współpracy w tym regionie — stwierdził prezydent Litwy Gitanas Nauseda po szczycie Inicjatywy w Wilnie.

Powołano Sieć Współpracy Kulturalnej Inicjatywy Trójmorza

Popularyzacja kultury i sztuki Trójmorza będzie głównym zadaniem powołanej w środę w Wilnie Sieci Współpracy Kulturalnej Inicjatywy Trójmorza 3SICCN (Three Seas Initiative Cultural Cooperation Network), która ma m.in. organizować wystawy, konferencje naukowe, przygotowywać publikacje.

Trójmorze potrzebuje większego zaangażowania inwestorów prywatnych

Trójmorze jako projekt gospodarczy nie potrzebuje rozbudowanej struktury, a większego zaangażowania biznesu – zauważyli uczestnicy panelu inauguracyjnego szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem litewskiej premier Ingridy Šimonyte.

 

Czechy: część amunicji z czeskiej inicjatywy trafi na Ukrainę do końca czerwca

Minister obrony Czech, Jana Czernochova, zapowiedziała, że znaczna część amunicji zakupionej w ramach tzw. czeskiej inicjatywy zostanie wysłana do odbiorcy do końca czerwca. Pozostała część z co najmniej 800 tys. sztuk ma trafić do Kijowa do końca roku.

 

Rumunia rozważa zakup tych samych czołgów co Polska

Rumunia w maju rozpocznie testy czołgów K2, produkowanych w Korei Południowej i używanych przez tamtejszą armię oraz Wojsko Polskie. Docelowo Rumunia rozważa pozyskanie około 500 czołgów w celu modernizacji swojej armii.

 

Druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji - jest zwycięzca

Odbyła się druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji. Wygrał ją dotychczasowy przewodniczący parlamentu Peter Pellegrini. Zwycięstwa pogratulował mu jego kontrkandydat – Ivan Korczok. Pellegrini zdobył 53,12 procent wszystkich głosów – oświadczyła Państwowa Komisja Wyborcza.

Setki firm z Europy Środkowej obecne na Szczycie 3SI w Wilnie

Szczytowi w Wilnie towarzyszyło również Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, w którym wzięło udział ponad tysiąc przedsiębiorców z regionu Europy Środkowej, w tym 130 z Polski.

Szczyt Trójmorza w Wilnie platformą współpracy i miejscem spotkań

W Wilnie podpisano różne umowy dwustronne, na przykład, umowę między Ukrainą a Łotwą dotyczącą współpracy militarnej. Czeski premier Petr Fiala zapowiedział, że Czechy mogą zawrzeć dwustronną umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą w ciągu najbliższych tygodni. 

Polska i Ukraina także negocjują umowę dotyczącą pomocy wojskowej, co potwierdzono po rozmowach, które odbyli w Wilnie prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski.

 

Czas na Polskę

Litwa kończy prezydencję w Inicjatywie Trójmorza. Pałeczkę przejmie od niej Polska i oznacza to, że będzie tez gospodarzem szczytu trójmorskiego w nadchodzącym roku.

W najbliższych miesiącach istotną rolę w Trójmorzu będzie odgrywała Polska. Będzie organizatorem dziesiątego jubileuszowego szczytu w Warszawie. Co ciekawe, w zeszłym roku na poprzednim szczycie podano, że organizatorem będą Węgry, ale to się zmieniło

Europejski Bank Inwestycyjny zasila Fundusz 3SI

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) utworzy fundusz inwestycyjny o wartości 180 mld euro w celu zwiększenia konkurencyjności krajów Inicjatywy Trójmorza, poinformowała w Wilnie Nadia Calvino, dyrektor generalna banku.

Japonia dołącza jako partner strategiczny do Inicjatywy Trójmorza

Jednym z najważniejszych postanowień z Wilna było przyznanie Japonii statusu partnera strategicznego Trójmorza (taki status mają już USA, Niemcy i Komisja Europejska).

Ta decyzja pokazuje, że rośnie międzynarodowa ranga tego formatu współpracy. Trójmorze chce wychodzić na nowe rynki, także azjatyckie.

 

Szczyt Trójmorza w Wilnie 2024

11 kwietnia, w Wilnie rozpoczął się 9. Szczyt i Forum Inicjatywy Trójmorza. Wśród tematów rozmów są m.in. bezpieczeństwo regionu, w tym prezydencka inicjatywa podwyższenia wydatków na obronność, zacieśnianie współpracy transportowej między państwami Trójmorza oraz rozwój relacji transatlantyckich. 

W szczycie w Wilnie uczestniczy m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Bułgaria odstawiła ropę z Rosji

Od początku marca w Bułgarii obowiązuje zakaz importu ropy naftowej z Rosji. Sofia skróciła zwolnienie z unijnego embarga na rosyjski surowiec, gdy okazało się, że rafineria w Burgas kontrolowana przez rosyjski Łukoil nadużywa tych ulg.

Bułgaria zakończyła trwającą dziesięciolecia zależność od ropy naftowej z Rosji. Od początku marca wszedł w życie zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej, uchwalony przez bułgarski parlament pod koniec zeszłego roku.

Bułgarskie transportery opancerzone już na Ukrainie

Miejscowa telewizja BTV podała, że Bułgaria zaczęła wysyłać na Ukrainę obiecane posowieckie transportery opancerzone. Korespondent stacji przekazał, że pierwsze maszyny przyjechały na Ukrainę. Wyruszyły z bazy w Sofii.

Bułgaria planuje łącznie wysłać 110 transporterów opancerzonych partiami po 6 sztuk.

Chorwaci stworzą specjalną jednostkę do walki z nielegalną emigracją

Chorwacja tworzy specjalną jednostkę policji do walki z nielegalną imigracją, w której skład wejdą funkcjonariusze chorwaccy, bośniaccy, słoweńscy i niemieccy – poinformował minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović, cytowany na początku marca przez dziennik „Slobodna Dalmacija”.

 – W najbliższych dniach zaprezentujemy jedną z naszych inicjatyw, która rozwija się pod zwierzchnictwem Europolu, a jest nią grupa operacyjna o kryptonimie Zebra, która skupia ekspertów policyjnych z Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Niemiec – powiedział Bożinović. Oddział będzie „w sposób ciągły wymieniał informacje, przeprowadzał analizę ryzyka i odpowiednio organizował wspólne działania w celu odcięcia szlaków migracyjnych i ostatecznie przerwania drogi, która przebiega przez kraje regionu.

Czy Bułgaria dołączy do strefy euro w 2025 roku?

Bułgaria ma realne szanse na wejście do strefy euro w 2025 r., ponieważ będzie w stanie spełnić wszystkie warunki członkostwa. Minister finansów Asen Wasilew ogłosił to po spotkaniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE w Gandawie.

– Postępujemy zgodnie z planem. Wszystkie prognozy – zarówno Komisji Europejskiej, jak i EBC – pokazują, że ostatnie kryterium, którego nie spełniliśmy – kryterium inflacyjne – zostanie spełnione w 2024 r., co otworzy drogę do członkostwa w 2025 r. Całe ustawodawstwo zostało już przyjęte, to znaczy, że od teraz nie mamy żadnych przeszkód legislacyjnych. Pozostaje tylko ustawa o przyjęciu euro, która jest obecnie konsultowana z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym ~ A. Wasilew

Austria zamawia transportery opancerzone

Austriacka armia podpisała ze spółką General Dynamics European Land Systems-Steyr umowę na dostawę dodatkowych 225 kołowych transporterów opancerzonych Pandur EVO o wartości około 1,8 miliarda euro.

Tym samym jest to czwarta transza Pandurów EVO zamówiona przez Austrię, co oznacza osiągnięcie docelowe liczby ich floty liczącej 325 wozów (34+30+36+225). Jest to największe od wielu lat zamówienie dla austriackiego przemysłu zbrojeniowego

Bułgaria nadal zamierza pozwać Gazprom

Rząd Bułgarii nie porzucił pomysłu pozwania Gazpromu za odcięcie dostaw gazu dwa miesiące po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

– Bułgarski rząd przygotowuje analizę prawną, aby podjąć decyzję, czy złożyć pozew w sprawie poniesionych szkód – bułgarskie Ministerstwo Energii.

Bułgarska państwowa spółka Bulgargaz wybrała już międzynarodową kancelarię prawną, która będzie reprezentować kraj w arbitrażu handlowym w sprawie dostaw ropy, gazu ziemnego i LNG.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Bułgarii i Polski pod koniec kwietnia 2022 roku po tym, jak oba kraje odmówiły otwarcia rachunków rublowych w Gazprom Banku.

Wcześniej Gazprom zwracał Bulgargazowi zapłatę w dolarach, mimo że kontrakt między stronami denominowany jest w tej walucie.Kilka tygodni wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ukaz nakazujący płatność za rosyjski gaz w rublach, niezależnie od bieżących kontraktów.

Ministerstwo energii Bułgarii przekazało EURACTIV.bg, że Bulgargaz traktuje spór z Gazpromem priorytetowo.

Pociągiem z Polski na Chorwację? Pomysł radnych z Krakowa

Możliwe, że niedługo Polacy zyskają nowy sposób na dotarcie do Chorwacji.

Zdaniem krakowskich radnych, całkiem zasadne byłoby stworzenie połączenia kolejowego między Krakowem a Chorwacją. Przygotowali nawet stosowną rezolucję, w której argumentują swoją propozycję. Ta w rzeczy samej ma dużo sensu. Odległość nie jest aż tak duża, a komfort podróży koleją na takim dystansie jest zauważalny. Byłoby to świetne rozwiązanie np. dla osób starszych czy rodzin z dziećmi.

Rezolucja została wysłana do PKP Intercity i polskiego ministerstwa infrastruktury. Zorganizowanie takiej trasy z pewnością polepszyłoby nie tylko komfort turystów, ale i same relacje Krakowa z miastem docelowym w Chorwacji. Doskonale wiemy, że transport łączy nie tylko na polu turystyki, ale także np. w kategoriach biznesowych.

Polskę i Rumunię łączą wspólne interesy

Polskę i Rumunię łączą wspólne interesy i cele w sprostaniu aktualnym wyzwaniom, takim jak ochrona europejskich rolników i pomoc Ukrainie – ogłosił premier Rumunii Marcel Ciolacu po ostatnim spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Bukareszcie.

Premier Donald Tusk przybył do Bukaresztu na kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W programie wizyty szefa polskiego rządu i przewodniczącego PO jest także spotkanie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Węgry powiększają flotę Grippenów

Węgry podpisały z rządem Szwecji umowę na dodatkowe samoloty wielozadaniowe JAS-39 Gripen – poinformowała firma Saab, informując również o własnej umowie podpisanej w tej sprawie z rządem w Sztokholmie. Wszystko wskazuje na to, że Budapeszt jeszcze przez wiele lat będzie użytkownikiem tych samolotów.

Czechy zawieszają współpracę ze Słowacją

Czechy zdecydowały o zawieszeniu współpracy w formie konsultacji międzyrządowych ze Słowacją. Praga podjęła taką decyzję uzasadniając ją postawą rządu Słowacji wobec agresji Rosji na Ukrainę.

– Nie da się ukryć, że są różnice w opiniach na kilka bardzo ważnych kwestii między Czechami a Słowacją. Uważamy spotkanie szefa MSZ Słowacji i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych za problematyczne – oświadczył premier Czech, Petr Fiala. Dodał, że „rząd nie uważa zatem, by właściwe było prowadzenie międzyrządowych konsultacji z rządem Republiki Słowackiej w obecnym momencie”.

Premier Robert Fico, komentując decyzję Fiali, zarzucił czeskiemu rządowi, że ten sabotuje relacje Czech ze Słowacją ponieważ popiera wojnę na Ukrainie, podczas gdy Słowacja opowiada się za pokojem.

Prezydent Litwy: wzmocnienie współpracy z Polską jest naszym strategicznym priorytetem

Litwa i Polska jednakowo postrzegają długotrwałe zagrożenie ze strony Rosji dla wspólnego bezpieczeństwa; wzmocnienie współpracy z Polską jest naszym strategicznym priorytetem – powiedział prezydent Litwy G.Nauseda

Nauseda w wystąpieniu dla mediów przy okazji obserwacji ćwiczeń wojskowych Dragon-24 podkreślił, że aby przeciwdziałać zagrożeniu bezpieczeństwa ze strony Rosji, kluczowe jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Prezydent Litwy wskazał, że wojna na Ukrainie pokazała jak ważna jest dominacja w powietrzu a także możliwość zabezpieczenia się właśnie przed atakami z powietrza. Dodał, że nie ma wątpliwości, że pomoc Ukrainie powinna być priorytetem zarówno dla Polski jak i Litwy.

Grecja w Inicjatywie Trójmorza -szersze terytorium i możliwości

Po przystąpieniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza (3SI) format zyskał dostęp do jeszcze jednego akwenu. Ten format współpracy mocno zyskał na znaczeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rząd grecki wyraźnie zaznaczył, że jest zainteresowany wspólnymi projektami z krajami regionu 3SI w dziedzinie energetyki i infrastruktury, przede wszystkim połączeniami kolejowymi i drogowymi. To istotna brama do wschodniej części Morza Śródziemnego, co jest ważne z perspektywy transportu towarów czy nośników energii.

Trójmorze na Forum Ekonomicznym w Davos

Region Trójmorza kolejny rok z rzędu wystawiło swój pawilon podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. 

Three Seas Hub przez kilka dni wydarzenia było miejscem, w którym decydenci, politycy, eksperci i przedstawiciele biznesu dyskutowali o przyszłości i perspektywach dla naszego regionu. Wśród poruszanych obszarów znalazły się m.in. inwestycje zagraniczne, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo, zielona transformacja czy przestrzeń kosmiczna.

Litwa i Polska zorganizują wspólne ćwiczenia wojskowe na Przesmyku suwalskim

Litwa i Polska przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe w przesmyku suwalskim, prawdopodobnie w kwietniu. Wiadomość o planowanych wspólnych ćwiczeniach pojawiła się podczas ostatniej wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Wilnie. 

Nie podano wówczas jednak ani dokładnego czasu, ani miejsca, gdzie będą przeprowadzone ćwiczenia.

Słowacja wybierze nowego prezydenta - jest termin wyborów

23 marca 2024 roku – to termin pierwszej tury wyborów prezydenckich na Słowacji. Datę ogłosił przewodniczący tamtejszego parlamentu. 

Największe szanse na prezydenturę ma – według różnych sondaży – Peter Pellegrini, który cieszy się największym zaufaniem spośród słowackich polityków.

Austria zwiększy flotę Black Hawków

Minister obrony Austrii Klaudia Tanner poinformowała, że Bundesheer (siły zbrojne Austrii) rozbudują flotę śmigłowców S-70 Black Hawk do 12 maszyn. 

Do zapowiedzi doszło podczas wizyty szefowej resortu obrony w Fliegewerft 1 na uroczystości rozpoczęcia rozbudowy tamtejszej infrastruktury. Placówka znajduje na terenie bazy Fliegerhorst Brumowski w Langenlebarn, gdzie realizowana jest obsługa statków powietrznych.

Grecja przekaże Ukrainie systemy przeciwlotnicze

Grecja przekaże Ukrainie S-300, rosyjskiej produkcji system rakiet dalekiego zasięgu ziemia-powietrze. Chodzi o 12 zestawów zakupionych przez grecką siły zbrojne w latach 80.

Są to m. in. samoloty bojowe krótkiego zasięgu, systemy obronne Tor i Osa, dwulufowe sowieckie działa przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz ogromne zasoby amunicji.

Rumunia: naszym celem jest wejście Mołdawii do UE i NATO

Rumunia stale wspiera dążenia Mołdawii do UE i NATO. I choć droga ta może zająć lata to jest ona kolejnym świadectwem tego, że Kiszyniów przyjął jednoznacznie prozachodni kierunek.

Jesteśmy i pozostaniemy najbardziej aktywnym i najbliższym partnerem Mołdawii w relacjach dwustronnych, a także na szczeblu europejskim i międzynarodowym” – oświadczyła szefowa dyplomacji Rumunii Luminita Odobescu po rozmowach z mołdawskim odpowiednikiem.

Rumunia i Bułgaria: krok w stronę wejścia do strefy Schengen

Rumunia oraz Bułgaria w marcu 2024 r. wchodzą do strefy Schengen, ale jedynie w transporcie morskim oraz lotniczym. To jednak punkt wyjścia do rezygnacji z kontroli także w ruchu drogowym.

Zawarto porozumienie, według którego Rumunia oraz Bułgaria zostaną włączone do strefy Schengen w transporcie powietrznym, oraz morskim. Nastąpi to w marcu 2024 roku, skutkując zmianami na lotniskach oraz w portach. Jednocześnie mają trwać rozmowy na temat rozszerzenia tego procesu także na transport drogowy.

Litwa, Łotwa i Estonia stworzą wspólną linię obrony przed Rosją

Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się co do utworzenia linii obrony na granicach z Rosją i Białorusią, by powstrzymywać potencjalną rosyjską agresję.

Analogiczną linię obrony zobowiązały się zbudować Litwa i Estonia. Budowa bunkrów rozpocznie się w pierwszej połowie 2025 roku.

 

Estonia is struggling with cybercrime

W Estonii w 2023 roku odnotowano ponad 3300 poważnych ataków w cyberprzestrzeni, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zarówno ataki motywowane politycznie, jak i mające wyłudzić pieniądze, osiągnęły rekordowy poziom – podał Zarząd Systemów Informacyjnych (RIA)

Litwa: Vilkasy w komplecie

Ministerstwo obrony Litwy poinformowało pod koniec ubiegłego roku o zakończeniu dostaw pierwszej transzy kołowych bojowych wozów piechoty Vilkas opartych o niemiecki KTO-Boxer. 

W nowy sprzęt przezbrojono dwa bataliony brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk. W sumie Litwini odebrali 91 wozów.

Grecja wysyła fregatę na Morze Czerwone

Do trwającej od 18 grudnia międzynarodowej misji pod auspicjami USA w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej dołącza kolejne państwo. Ma to miejsce w sytuacji eskalacji działań prowadzonych przez jemeńskich rebeliantów Huti wspieranych przez Iran i ponawianych przez społeczność międzynarodową wezwań do zneutralizowania zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa dla żeglugi.

Rząd w Atenach zobowiązał się do wysłania fregaty Hydra (F-452), która wzmocni międzynarodowe wysiłki celem uczynienia tras żeglugowych prowadzących przez Kanał Sueski wolnymi od groźby ataku na statki.

Kiedy Czechy przyjmą euro?

Prezydent Czech, Petr Pavel stwierdził w orędziu noworocznym, że pora zacząć podejmować konkretne kroki, które doprowadzą do przyjęcia euro. Według Pavla wspólna waluta jest „logiczną przyszłością”.

Grecja stawia na uzbrojone Black Hawki

Departament Stanów wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż śmigłowców UH-60M Black Hawk do Grecji. Państwo to pilnie potrzebuje wymiany swoich śmigłowców wielozadaniowych, ponieważ obecnie opiera się na sędziwych maszynach z rodziny UH-1. Nowe śmigłowce będą uzbrojone.

Maksymalny pakiet zakupów na jaki zgodzili się Amerykanie to 35 śmigłowców wraz z wyposażeniem i usługami o łącznej wartości do 1,95 mld USD

Rumunia zamawia pociski do systemów Patriot

Resort obrony Rumunii zamówi 200 pocisków przeciwlotniczych PAC-2 GEM-T do systemów Patriot. Zakup będzie realizowany w ramach szerszej międzynarodowej transakcji poprzez NSPA. Wpisuje się on w inicjatywę European Sky Shield Initiative (ESSI).

Koszt pocisków dla Rumunii ma się zamknąć w kwocie 1,09 mld EUR netto.

Bułgaria chce rozmieszczenia amerykański rakiet na swoim terytorium

Bułgaria prowadzi negocjacje z USA w sprawie rozmieszczenia na jej terytorium amerykańskich rakiet przeciwlotniczych i przeciwokrętowych – poinformował w czwartek bułgarski minister obrony Todor Tagarew po zakończeniu wizyty w Waszyngtonie.

Negocjacje prowadzone są na mocy uchwały parlamentu Bułgarii z 8 grudnia 2023 roku dotyczącej wzmocnienia zdolności obronnych kraju.

Bułgarskie F-16 jeszcze w tym roku

Bułgaria zamówiła pierwsze osiem F-16 latem 2019 roku, jednak całe przedsięwzięcie znacznie się opóźniło. Obecnie Lockheed Martin przewiduje, że pierwszy bułgarski F-16 wzbije się w powietrze w 2024 roku, a dostawy zostaną przeprowadzone do końca roku 2025.

F-16 zastąpią w służbie nieliczne sprawne jeszcze bułgarskie Su-25 i MiGi-29, umożliwiając temu niewielkiemu członkowi NATO utrzymywanie samodzielnej kontroli nad własną przestrzenią powietrzną.

Czechy rozważają zaostrzenie przepisów dotyczących broni palnej

W reakcji na tragiczną strzelaninę na Uniwersytecie Karola w dniu 21 grudnia, kiedy to student zastrzelił 14 osób, a następnie siebie, czescy posłowie rozważają zaostrzenie krajowych przepisów dotyczących broni palnej.

Nowy projekt ustawy ma skrócić z dziesięciu do pięciu lat termin okresowych badań lekarskich posiadaczy broni. Daje również więcej uprawnień czeskiej policji, a mianowicie do konfiskaty broni jej posiadaczom w przypadku stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa lub do zarządzenia kontroli stanu zdrowia

Amerykańskie fregaty Freedom jednak dla Grecji?

Przedstawiciel greckiego parlamentu z komitetu obrony i spraw zagranicznych poinformował o negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącymi m.in. zakupu czterech fregat rakietowych typu Freedom klasy LCS.

Przedmiotem negocjacji z Waszyngtonem jest pakiet uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, który zostanie sfinansowany z programów Departamentu Obrony USA.

Współpraca gospodarcza przynosi miliardy euro Polsce i Litwie

Ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Litwy Gabrielius Landsbergis rozmawiali o wspólnych kwestiach. A z nich najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Nie zabrakło też kwestii finansowych. Gospodarka to wielkie projekty jak Rail Baltica czy Możejki Nafta, ale także i prywatne zakupy Litwinów w Polsce. Eksport z Polski do Litwy za 2023 r. wyniósł 5,5 miliarda euro, a z Litwy do naszego kraju sięga ok, 3,5 miliarda euro rocznie

Pierwszy Leopard 2A7HU na Węgrzech

Niemiecka spółka Krauss-Maffei Wegmann (KMW) dostarczyła do Węgier pierwszy z 44 zamówionych w grudniu 2018 czołgów Leopard 2A7HU.

Dostawy wszystkich wozów mają zakończyć się w 2025 i odbywają się w ramach programu modernizacyjnego Zrinyi 2026 węgierskich sił zbrojnych (Magyar Honvédség).

Budowa Rail Baltica przyspieszy? Apel prezydenta Litwy

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaapelował o przyśpieszenie budowy europejskiej linii kolejowej Rail Baltica. Po spotkaniu w Tallinie z prezydentami Łotwy i Estonii Nauseda oświadczył, że chęć pomocy w transportowaniu ukraińskich produktów rolnych ujawniła niedoskonałość połączeń kolejowych w krajach bałtyckich.

Według Ministerstwa Transportu i Komunikacji Litwy połączenie kolejowe między Litwą a Polską ma zostać ukończone w 2028 roku. Realizacja projektu Rail Baltica, łączącego kraje bałtyckie z Europą, ma się zakończyć w 2030 roku. Całkowita długość linii Rail Baltica w krajach bałtyckich wyniesie 870 km, a na Litwie – 392 km.

Litwa zatwierdza nowy Narodowy Plan Obrony

Litewska Rada Obrony Państwa pod przewodnictwem prezydenta Gitanasa Nausedy zatwierdziła w poniedziałek Narodowy Plan Obrony. Ma on obowiązywać tylko w wypadku wojny i przewiduje zaangażowanie w obronę państwa wszystkich obywateli, organizacji i przedsiębiorstw.

Łotwa - zatwierdzono wzrost wydatków na obronę

Łotewski sejm (Saeima) zdecydował w czwartek w ostatnim czytaniu, że do 2027 roku Łotwa stopniowo będzie zwiększać wydatki budżetowe na obronność do poziomu 3 proc. PKB.

Biorąc pod uwagę PKB prognozowane na 2025 rok, Łotwa przeznaczy na obronność 1,2 mld euro.

Łotwa zamawia pociski NSM - wzmocnienie wybrzeża

8 grudnia minister obrony Republiki Łotwy Andris Spruds i ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Christopher Robinson ogłosili na konferencji prasowej podpisanie umowy na zakup systemu obrony wybrzeża z pociskami NSM.

Przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe Naval Strike Missile wejdą w skład rakietowego systemu obrony wybrzeża Latvijas Jūras spēki (Łotewskie Siły Morskie).

Estonia ukończy budowę płotu na granicy z Rosją do 2025 roku

Infrastruktura lądowa na wschodniej granicy Estonii zostanie ukończona do końca 2025 roku i do tego czasu jej część powinna zostać wyposażona w sprzęt monitorujący. Przy wystarczającym finansowaniu całość umocnień na granicy z Rosją może zostać ukończona do 2027 r. – powiedział Janek Magi, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii.

Równolegle z budową 15 stacji monitorujących trwa budowa systemów monitorowania rzeki Narwy.

Chorwacja otrzymuje pierwsze BWP Bradley

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Chorwacji poinformowała o przekazaniu temu państwu pierwszej partii bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley.

Rząd Chorwacji zakupił 89 bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley dla Sił Zbrojnych Chorwacji za kwotę 145,2 mln dolarów. 6 grudnia do portu RIjeka dotarła pierwsza partia licząca 22 egzemplarze.

Specjalny monitoring granic Chorwacji

Ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji ogłosiło plan zakupu dronów i specjalnych pojazdów przeznaczonych „do ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej” – podała chorwacka telewizja N1.

Chodzi o bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu i kilka typów pojazdów przeznaczonych do monitorowania granicy państwowej. Zarówno bezzałogowe statki powietrzne, jak i pojazdy posiadają odpowiednie parametry do wykorzystania w obszarze zewnętrznej granicy Republiki Chorwacji

Bułgarski parlament zatwierdza nowe zakupy zbrojeniowe

9 listopada Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało, że parlament tego kraju przegłosował decyzję dotyczącą zakupu na potrzeby Sił Zbrojnych tego kraju partii kołowych transporterów opancerzonych Styrker, które zostaną zakupione w Stanach Zjednoczonych.

Projekt ma wartość ponad 1,3 mld USD i pozwoli na utworzenie nowoczesnych batalionowych grup bojowych

Słowenia kupi niemieckie systemy obrony powietrznej

Słowenia podpisała w środę programowe porozumienie o współpracy z Niemcami w celu zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T od firmy Diehl Defence GmbH – poinformowała słoweńska agencja STA.

Systemy te to warianty ziemia-powietrze, które mogą uderzać w cele na wysokości do 20 tys. metrów. Niemcy przekazał dwa takie systemy Ukrainie, a pociski miały stuprocentową skuteczność przy odpieraniu ataków Rosji.

Bułgaria: powstaną dwa nowe raktory jądrowe

Bułgaria podpisała z amerykańskim konglomeratem Westinghouse umowę na budowę 2 reaktorów w elektrowni jądrowej w Kozłoduju. Pozwoli to zrezygnować z węgla.

Powstaną na północy kraju w Kozłoduju, pierwszy w 2033 r., drugi dwa-trzy lata później. Rząd w Sofii przeznaczył pierwsza transzę 250 mln euro na rozpoczęcie projektu

Rozszerzenie Inicjatywy Trójmorza - kierunek południowy

W dniach 6-7 września 2023 r. Rumunia była organizatorem ósmego szczytu Inicjatywy Trójmorza (3SI). W Bukareszcie dokonano rozszerzenia o nowe, trzynaste państwo uczestniczące – Grecję, a także o kolejne państwo stowarzyszone – Mołdawię.

Podczas spotkania podkreślono też znaczenie kwestii bezpieczeństwa w kontekście trwającej wciąż wojny rosyjsko-ukraińskiej. Równocześnie szczyt nie przyniósł jednak istotnych decyzji w kierunku instytucjonalizacji tego formatu współpracy regionalnej.

Pociągi dla Rumunii dostarczy polska firma

Bydgoski producent taboru szynowego PESA wygrał przetarg na dostawę 62 elektrycznych pociągów do obsługi połączeń regionalnych.

Umowa ma obejmować dostawę 62 elektrycznych składów do obsługi tras regionalnych, 15-letniego okres utrzymania i serwisu, oraz opcję na przedłużenie serwisowania o kolejne 15 lat bez rozpisywania nowego przetargu.

Japońscy przedsiębiorcy rozważają inwestycje w Trójmorze

Japońscy przedsiębiorcy rozważają inwestycje w Trójmorze – informuje japoński dziennik „Nikkei”. Podkreślono, że Trójmorze otwiera przed japońskimi przedsiębiorcami możliwości inwestycji w dziedzinie kolejnictwa, systemu transportowego oraz infrastruktury cyfrowej. 

Gazeta cytuje także japońskiego analityka z Japońskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych,  Yuichi Yoshida. Według niego, kraje członkowskie oferują dobrze wyszkoloną kadrę naukową i inżynieryjną, co stanowi perspektywę dla inwestycji japońskich korporacji.

Kolejne państwa wprowadzają kontrole graniczne - Słowenia, Węgry, Czechy

Pod koniec października Słowenia wprowadziła kontrole na granicach z Węgrami i Chorwacją. Zaraz potem Chorwacja również zapowiedziała podobny ruch na swoich granicach z Węgrami. Kilka dni wcześniej o sprawdzaniu przekraczających granicę ze Słowenią poinformowały Włochy.

Wszystkie te ruchy podyktowane są obawami o bezpieczeństwo w związku z konfliktem w Palestynie i ostatnimi zamachami w Brukseli i we francuskim Arras.

Estonia jest gotowa do rozpoczęcia swojego programu energetyki jądrowej

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyznali, że Estonia jest gotowa do rozpoczęcia swojego programu energetyki jądrowej.

„Estonia jest dobrze przygotowana do podjęcia decyzji o uruchomieniu swojego programu energetyki jądrowej w celu wsparcia dekarbonizacji kraju” – powiedział Eric Mathet, szef operacyjny departamentu MAEA ds. rozwoju infrastruktury jądrowej.

Manewry wojskowe na Litwie

Jak informują litewskie media, pod koniec października tamtejsza armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe wraz z jednostkami niemieckiej Bundeswehry. Manewry z wykorzystaniem m.in. śmigłowców mają odbędyć się w okręgach wileńskim, kowieńskim i olickim i potrwają do 19 listopada.

Litewski okręt będzie strzegł NordBalt

Litewska marynarka wojenna wysłała trałowiec na Morze Bałtyckie, okręt ma strzec łącza energetycznego NordBalt. Jest to reakcja na ostatnie incydenty, do których dochodzi na Bałtyku.

8 października doszło do uszkodzenia Balticconnectora, według śledczych przyczyna awarii gazociągu pochodziła z zewnątrz. Finlandia, która bada sprawę nie wyklucza zaangażowania innych państw w sabotaż.

Łotwa dołączy do użytkowników systemu HIMARS

24 października amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu łotewskiego zapytania ofertowego dotyczącego możliwości zakupu artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS.

Zgodnie z upublicznionym wnioskiem, który trafi teraz do Kongresu Stanów Zjednoczonych, władze Łotwy są zainteresowane zakupem sześciu wyrzutni wraz z zestawem amunicji.

 

Uszkodzenia gazociągu na Bałtyku

Służby Estonii i Finlandii wszczęły dochodzenia, a śledczy mają pierwsze tropy w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector Eksperci oceniają, że niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego

Takie działanie mogło być zamierzone lub niezamierzone, ale trudno będzie wykazać, że był to czyn umyślny. Transport gazu będzie mógł być najwcześniej przywrócony na początku kwietnia 2024 r.

Rewolucja w połączeniu kolejowym z Czechami

Cztery nowe tunele, w tym najdłuższy siedmiokilometrowy nad przełęczą Czerwonogórską i osiągnięcie prędkości nawet 150 km na godz. Tak miałoby wyglądać bezpośrednie połączenie kolejowe między Czechami a Polską. Czesi chcą zainwestować w nowe trasy.

Lockhead Martin z umową na osiem F-16C/D Figting Falcon dla Bułgarii

14 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji i dostawy drugiej partii wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70 do Bułgarii.

Wrześniowa umowa, o wartości 151,3 mln USD, obejmuje produkcję i dostawę ośmiu egzemplarzy. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków budżetowych w kwocie 68,1 mln USD. Cała umowa ma zostać zrealizowana do końca września 2027 roku.

Czechy chcą zrezygnować w ciągu dwóch lat z rosyjskiej ropy naftowej

Czeskie Stowarzyszenie Przemysłu i Handlu Naftowego (CzAPPO) opowiedziało się za podjęciem kroków, które pozwolą na stopniowe odchodzenie od importu rosyjskiej ropy; proces ten potrwać może około dwóch lat. Przez ten czas czeska gospodarka pozostanie zależna od rosyjskiego surowca.

Litwa dąży do rozwoju współpracy gospodarczej z USA

Prezydent Gitanas Nausėda, wraz z prezydentami Łotwy i Estonii, wziął udział w Strategicznym Szczycie Inwestycyjnym USA-Bałtyk w Nowym Jorku

„Litwa aktywnie dąży do przyciągnięcia inwestycji i rozszerzenia współpracy gospodarczej z USA w dziedzinie wysokich technologii, przemysłu obronnego, przemysłu net-zero, a także centrów usług wspólnych. Partnerstwo z USA pomogłoby Litwie w dobrym wykorzystaniu bogatej puli talentów dostępnych w tych obszarach. Potencjał wzrostu współpracy gospodarczej jest ogromny” – podkreślił prezydent

Nausėda zauważył, że Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym i inwestorem Litwy poza Europą. Według prezydenta wpływ inwestycji amerykańskich był w ostatnich latach szczególnie udany w sektorach nauk przyrodniczych i biotechnologii.

Dni NATO w Czechach

Na lotnisku w Ostrawie, na północy Czech, rozpoczęły się w sobotę Dni NATO, największa w regionie impreza związana z bezpieczeństwem, na której Polska jest krajem partnerskim. Polscy żołnierze podkreślili, że m.in. prezentują sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie.

Polska jest krajem partnerskim już po raz drugi. Organizatorem i pomysłodawcą Dni NATO jest szef stowarzyszenia Jagiello 2000 Zdeniek Pavlacik. dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

Węgry chcą dywersyfikacji dostaw ropy

Jedyną alternatywą dla dostaw rosyjskiej ropy na Węgry jest rurociąg przez Chorwację, ale jego mała przepustowość i wysokie opłaty tranzytowe uniemożliwiają nam dywersyfikację – stwierdził minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

„Jeśli odetniemy ropociąg z Rosji, pozostanie nam rurociąg przez Chorwację, który ma znacznie mniejszą przepustowość i nie będzie w stanie zaopatrywać Węgier i Słowacji, które są obecnie również zaopatrywane przez Rosję” – powiedział Szijjarto.

Rumuńskie nadwyżki energii elektrycznej trafią na Węgry

Rumunia zamierza zainwestować ponad 3 mld euro w kabel wysokiego napięcia, za pomocą którego będzie mogła eksportować nadwyżki energii elektrycznej m.in. na Węgry – podała agencja Bloomberga, powołując się na informacje rumuńskiego ministerstwa energii.

Rosja blokuje część bułgarskich wód

Bułgaria prowadzi rozmowy z sojusznikami z NATO w sprawie tego czy reagować na trwającą, częściową blokadę bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym samodzielnie, czy też z pomocą NATO – oświadczył minister obrony Bułgarii, Todor Tagarew. 

Rosja ogłosiła, że część bułgarskiej wyłącznej strefy ekonomicznej jest poddana blokadzie do końca września w związku z trwającymi w tym rejonie ćwiczeniami wojskowymi.

Słowenia - problem z migracją

Policja odnotowała ponad 4 tys. nielegalnych przekroczeń granicy w ciągu pierwszych 12 dni września, a większość migrantów to młodzi mężczyźni. Rząd stracił kontrolę nad sytuacją.

Sytuacja w ośrodkach dla migrantów jest chaotyczna, a migranci mogą przemieszczać się w niekontrolowany sposób. W jednym z takich ośrodków w Lublanie ma przebywać obecnie 1,2 tys. migrantów, choć może on pomieścić zaledwie 350 osób.

Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen? PE chce tego jeszcze w 2023 roku

PE chce, aby Rumunia i Bułgaria przystąpiły do strefy Schengen do końca 2023 r. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta podczas sesji w Strasburgu. Parlament podkreśla, że oba kraje spełniły już warunki konieczne do przyjęcia do strefy. Według Parlamentu fakt, że Rumunia i Bułgaria nadal znajdują się poza strefą ruchu bezwizowego, obciąża społecznie i ekonomicznie przedsiębiorstwa i ludność obu krajów.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Białoruskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską i Litwą

W pierwszym tygodniu sierpnia baiałoruska armia rozpoczęła ćwiczenia w pobliżu granicy z Polską i Litwą. Oznacza to wzrost napięcia w regionie, które potęguje obecność rosyjskich najemników z Grupy Wagnera – poinformowała agencja Associated Press, powołując się na białoruskie ministerstwo obrony.

Ćwiczenia odbywają się w obwodzie grodzieńskim, w pobliżu Przesmyku Suwalskiego, słabo zaludnionego obszaru oddzielającego Białoruś od obwodu królewieckiego, rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim. AP przypomina, że przywódcy Polski i Litwy powiedzieli, że są przygotowani na prowokacje ze strony Moskwy i Mińska na tym obszarze.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia przetestuje magazyny energii i ciepła za ponad 5 mld

W Estonii rusza realizacja 10 pilotażowych projektów magazynowania energii elektrycznej i ciepła. Kraj ten zamierza do 2030 roku wytwarzać 100 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na projekty magazynowe przeznaczone zostanie finansowanie w wysokości łącznie 5,2 mln euro.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa, Łotwa i Estonia zsynchronizują sieci elektroenergetyczne szybciej niż planowano

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano – poinformował litewski rząd. Szybsza synchronizacja jest konieczna ze względu na ryzyko związane z inwazją Rosji na Ukrainę

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia nie będzie deportować ze swojego kraju rosyjskich i białoruskich obywateli

Rząd w Tallinie zadecydował w sprawie przyszłości rosyjskich i białoruskich obywateli. Nie będzie masowych deportacji, a potencjalnie niebezpieczne jednostki będą pod kontrolą służb.Tym samym Tallin nie pójdzie w ślady Litwy i Łotwy, które zapowiedziały takie ruchy. Osoby prorosyjskie, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, będą nadal kontrolowane przez policję bezpieczeństwa. Dodatkowo egzekwowana będzie znajomość języka estońskiego.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Nowy gazociąg ma połączyć Polskę i Czechy

Czechy są zainteresowane gazem LNG z Polski. Aby jednak sprawnie dostarczać go naszych południowych sąsiadów potrzeba specjalnego połączenia. Ma być nim gazociąg Stork II o przepustowości 5 mld m sześc. Ma być gotowy do 2026 roku.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Bułgaria ma plan. Strefa Schengen w 2023 roku a strefa euro w 2025 roku

Rząd w Sofii przyjął program działań do grudnia 2024 roku, mają one doprowadzić do wejścia Bułgarii do strefy Schengen w 2023 roku i strefy euro w 2025 roku.

Rządząca koalicja wyznaczyła sobie pięć priorytetów, a najważniejszym z nich jest przyjęcie kraju do strefy Schengen do grudnia 2023 roku. Sofia ma do tego czasu spełnić wszystkie wymagania europejskich partnerów dotyczące wzmocnienia kontroli granicznej, walki z korupcją, a także reformy służb specjalnych.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Polska i Słowacja podpisały porozumienie o współpracy w zakresie polityki spójności

Polska i Słowacja podpisały porozumienie o współpracy w zakresie polityki spójności; nasz kraj wspólnie ze Słowacją będzie dążyć do wypracowania propozycji dotyczących polityki spójności, by je zaprezentować na forum UE.

Zgodnie z nim Polska i Słowacja mają wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zarządzaniu i wdrażaniu unijnych funduszy oraz podejmować wspólne inicjatywy dot. realizacji polityki spójności. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Austria ogranicza przepływ migrantów

Mimo, że ilość wniosków azylowych w Austrii spadła, poinformowano o wprowadzeniu nowych technologii na granicy z Węgrami, mających ograniczyć przemyt migrantów, to m.in. detektory bicia serca czy dodatkowe drony

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w pierwszej połowie 2023 roku w Austrii złożono prawie 23 tysięcy wniosków o azyl. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to spadek o ok. 30 %.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Szczyt NATO w Wilnie 2023

Głównymi tematami omawianymi na Szczycie NATO w Wilnie w dniach 11–12 lipca było wzmocnienie obronności i odstraszania, przyszłe członkostwo Ukrainy w Sojuszu oraz pogłębienie relacji z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku

NATO częściowo powraca do procesów i struktur planowania obronnego z czasów zimnej wojny, porzuconych w latach 90. XX wieku. Wydarzenie zdominowały jednak spory o perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Chorwackie śmigłowce już na Ukrainie

Przekazane przez Chorwację śmigłowce transportowe Mi-8 w komplecie dotarły już na Ukrainę.

Pierwsze śmigłowce miały dotrzeć na Ukrainę już w maju, zwiększając stan posiadanych przez Ukrainę Mi-8 o kilka. Łącznie Chorwacja miała przekazać stronie ukraińskiej 12 Mi-8 MTW-1 oraz dwa Mi 8T.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Największy na świecie lotniskowiec zawinął do portu w Chorwacji

Do portu w Splicie w Chorwacji zawinął pod koniec czerwca największy na świecie lotniskowiec, USS Gerald R. Ford. Amerykański lotniskowiec o napędzie atomowym jest największym okrętem wojennym w historii. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Litwa chce dalszego wzmacniania wschodniej flanki NATO

Po buncie najemniczej Grupy Wagnera przeciwko rosyjskiemu dowództwu wojskowemu konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

„Jeśli szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ze swymi niejasnymi zamiarami ma wylądować na wygnaniu na Białorusi, to konieczne będzie podwyższenie bezpieczeństwa na wschodniej granicy. I nie mówię to o granicy Litwy, lecz NATO jako całości” – stwierdził Nauseda, którego cytuje litewskie radio.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia zamawia pierwsze Watchkeepery

21 czerwca Elbit Systems poinformował, że Ministerstwo Obrony Rumunii złożyło formalne zamówienie na bezzałogowe aparaty latające Watchkeeper X przeznaczone dla Sił Zbrojnych tego europejskiego państwa.

W ramach pierwszego kontraktu Rumunia zamówiła trzy systemy, które będą kosztować około 180 mln USD. Dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat od podpisania umowy. Docelowo Rumunia planuje zamówić siedem systemów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Niemcy przygotowują się do stacjonowania na Litwie

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył przebywając z wizytą na Litwie, że Berlin jest gotowy na stałe rozmieścić brygadę swych wojsk na Litwie liczącej około 4000 żołnierzy. Na razie nie podano kiedy to nastąpi.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Słowacja chce mieć część terminala LNG

Włoska firma energetyczna Edison i słowacki dostawca energii SPP podpisały memorandum dotyczące współpracy w zakresie dostaw LNG. Finalnym jego efektem mógłby być import przez słowacka firmę skroplonego gazu ziemnego.

Ze względu na niemal całkowity brak zasobów gazu ziemnego, Słowacja jest zmuszona importować około 99 proc. surowca. Dotychczas głównym dostawcą byli Rosjanie. Jednak po tym, jak Moskwa napadła na Kijów, a Gazprom zerwał większość kontraktów na dostawy gazu do Europy, Słowacja zaczęła szukać alternatywy.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia zakupiła radary Ground Master

Podczas Paris Air Show 2023 estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) zakontraktowało dwa radary Thales Ground Master 400 Alpha dla Estońskich Sił Powietrznych (Õhuvägi) w celu wzmocnienia przestrzeni powietrznej kraju. Estonia była jednym z pierwszych krajów, które zakupiły stacje radiolokacyjne GM400 od czasu jego wprowadzenia na rynek w 2008 roku.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Łotwa i Estonia wzmacniają kontrole na granicach z Rosją

Estonia i Łotwa zapowiedziały, że w związku z sytuacją w Rosji zwiększają kontrole graniczne z Federacją Rosyjską. Estońskie MSZ wezwało swoich obywateli do opuszczenia Rosji przy najbliższej okazji. Łotewskie Ministerstwo Dyplomacji ogłosiło zakaz przekraczania granicy przez obywateli Rosji.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Słowacja - Prezydent Czaputowa: sankcje nałożone na Rosję odnoszą skutek

Sankcje przeciwko Rosji, nałożone w związku z jej inwazją zbrojną na Ukrainę, odnoszą skutek – oceniła w poniedziałek prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, otwierając w Bratysławie międzynarodową konferencję dotyczącą bezpieczeństwa Globsec. Ostrzegła przed osłabieniem jedności Zachodu.

Zdaniem Czaputovej sankcje działają, a Moskwa ma mniej broni niż Ukraina. „Nasza jedność jest sprawdzana. Ci, którzy twierdzą, że nasze środki nie działają lub, że powinniśmy skupić się na własnych interesach, są w błędzie” – powiedziała Czaputova. Dodała, że solidarność Zachodu z Ukrainą przynosi korzyści dla jego własnego bezpieczeństwa. „Żeby zwyciężyć, musimy utrzymać ten kurs” – stwierdziła.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

W Lublinie podpisano porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza

„Zacieśnienie międzynarodowej współpracy międzyuniwersyteckiej i rozszerzenie badań” – to cele porozumienia o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza, które podpisano w Lublinie.

Porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza podpisali minister edukacji i nauki oraz 12 przedstawicieli uniwersytetów z państw tworzących Inicjatywę Trójmorza.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

"Są podejrzenia co do ingerencji Rosji w wybory na Słowacji"

Uczestniczący w międzynarodowej konferencji Globsec były minister obrony Jaroslav Nad’ potwierdził, że Rosjanie chcą ingerować w przebieg przyspieszonych wyborów. Były minister już wcześniej mówił, że najważniejsi politycy zostali o sprawie poinformowani.

„Jest o wiele więcej państw, w których Rosjanie chcą wpływać na wybory. Robią tak od Stanów Zjednoczonych, aż po kraje Europy Zachodniej” – stwierdził. Jego zdaniem tylko od nas samych zależy, czy im się powiedzie. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Czesi negocjują zakup najnowszego Leoparda

Czeski rząd powierzył tamtejszej minister obrony Janie Černochovej rozpoczęcie negocjacji dotyczącej pozyskania dla wojsk lądowych Leopardów 2A8 w ramach wspólnego zakupu z Republiką Federalną Niemiec. Planuje się pozyskanie około 70 egzemplarzy tego najnowszego wariantu Leoparda 2.

Włączenie się Czech w zamówienie Leopardów 2A8 dla niemieckiej armii pozwoli na zmniejszenie ceny pojazdu, skrócenie czasu dostaw oraz zapewne uruchomienia nowej linii produkcyjnej, która będzie konieczna do przyspieszenia procesu powstawania nowych czołgów.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa odbiera pojazdy opancerzone z USA

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas poinformował o odebraniu przez jego kraj partii 50 kolejnych wielozadaniowych opancerzonych pojazdów JLTV.

Litwa w połowie października minionego roku zamówiła dodatkowe 300 egzemplarzy wielozadaniowych pojazdów JLTV w ramach procedury FMS. Obecne dostawy są jednak realizacją wcześniejszej umowy z 2019 roku, na mocy której Litewskie Siły Zbrojne otrzymają 200 tych wozów, których ogółem w użytku znajdzie się aż 500, dzięki czemu Litwa stanie się ich największym użytkownikiem w Europie. Do końca roku zostanie dostarczonych ostatnie 50 pojazdów w ramach pierwszego kontraktu.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia znacząco zwiększa liczebność Sił Zbrojnych

Rząd estoński znacznie zwiększył liczebność sił, które miałyby bronić kraju w przypadku ogłoszenia stanu wojennego. Liczebność sił zbrojnych, które w Estonii składają się z poborowych i rezerwistów, została zwiększona z 26,7 tys. do 43,7 tys. osób.

Według Departamentu Obrony na wzrost składa się kilka istotnych elementów; obrona lądowa zostanie zwiększona dwukrotnie,  a limit żołnierzy  na czas wojny będzie teraz obejmował dodatkową rezerwę 4000 ludzi potrzebnych do uzupełnienia jednostek i przywrócenia im gotowości bojowej w obronie Estonii.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Bułgaria: druga próba utworzenia rządu

Prezydent Bułgarii Rumen Radew powierzył misję utworzenia rządu drugiej sile w parlamencie, czyli koalicji Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria. To już druga próba powołania gabinetu. Konstytucja umożliwia trzy takie próby, a w przypadku ich niepowodzenia w kraju zostaną ogłoszone przedterminowe wybory.

Kandydatem koalicji na urząd premiera jest profesor Nikołaj Denkow. Prezydent Radew zwrócił się do Denkowa w sprawie przeanalizowania możliwości sformowania rządu.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia kupi F-35

Rumuńska Najwyższa Rada Obrony Narodowej zatwierdziła zakup samolotów wielozadaniowych 5. Generacji F-35A. Bukareszt chce aby pierwsze maszyny pojawiły się „po 2030 roku”. Rumunia od dawna wyrażała chęć zakupu F-35, jednak z przyczyn finansowej do tej pory skupiała się na pozyskiwaniu używanych samolotów 4. generacji F-16AM/BM.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia inwestuje w okręty podwodne

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia: amerykańska piechota morska będzie ćwiczyć z estońską marynarką wojenną

Do Estonii przybył ponad 70-osobowy kontyngent amerykańskiej piechoty morskiej, którego żołnierze będą ćwiczyć z estońską marynarką wojenną m.in. monitorowanie wód i świadomość sytuacyjną na morzu. Marines będą przebywać w Estonii do połowy lipca. Z estońską marynarką wojenną będą rozwijać zdolności monitoringu i rozpoznania sytuacji na morzu, operując na obszarach przybrzeżnych i wyspach należących do Estonii.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Chiny wykradły dane z MSZ Słowenii. Potwierdzono incydent

Jeszcze nigdy nie doszło do tak udanego, zaplanowanego i ukierunkowanego ataku na ministerstwo. Chodzi o kampanię wymierzoną w rządowe serwery. Celem był resort spraw zagranicznych, co potwierdziły władze ministerstwa.

 

Za wrogimi działaniami ma stać grupa APT15, znana również jako Vixen Panda. Jej członkowie zostali powiązani z chińskim wojskiem. W Słowenii mówi się o złożonych cyberatakach, które mogły być przeprowadzone tylko przez podmioty, za którymi stoi państwo o dużych cyberzdolnościach.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia zapowiada ogromne manewry na jesieni

Jesienią 2023 roku zorganizujemy największe w historii Estonii ćwiczenia żołnierzy rezerwy, na które wezwanych zostanie ponad 10 tys. wojskowych – poinformowało estońskie ministerstwo obrony.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Austria chce przedłużyć kontrole na granicach z Węgrami i Słowenią

Minister spraw wewnętrznych Austrii poinformował, że chce wystąpić do Komisji Europejskiej o przedłużenie o kolejne pół roku kontroli granicznych z Węgrami i Słowenią. Według niego jest to „konieczne, aby nadal konsekwentnie hamować przybywanie azylantów i zapobiegać nadużyciom azylowym. Obecne kontrole graniczne trwają do 11 maja.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Spotkanie prezydentów Austrii i Polski

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, prezydent Duda powiedział, że ich rozmowy dotyczyły m.in. kwestii wsparcia dla Ukrainy oraz przyszłego współdziałania w procesie odbudowie tego kraju. Poinformował też o skali polskiej pomocy dla Ukrainy, w tym wysyłaniu wsparcia militarnego

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Łotwa rozbudowuje ogrodzenie na granicy z Białorusią. Rusza kolejny etap

Łotwa planuje rozpocząć drugi etap budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią – tym razem o długości 63,9 km. Budowa całej konstrukcji ma zostać zakończona do końca 2024 roku.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry podpisują porozumienie gazowe z Rosją

Porozumienia ze stroną rosyjską obejmują możliwość zakupu większego wolumenu gazu z Rosji niż przewiduje to podpisany jesienią 2021 r. 15-letni kontrakt na dostawy 4,5 mld m sześc. surowca.

– „80-85% dostaw gazu na Węgry pochodzi bezpośrednio z Rosji, więc ciągłość tych dostaw jest dla nas fundamentalna i krytyczna” – powiedział węgierski polityk, który zdaje sobie sprawę, że jego wizyta spotka się z krytyką na Zachodzie.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry z najwyższą inflacją w UE

W marcu inflacja na Węgrzech wyniosła 25,2% i wciąż jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. W porównaniu z lutym wskaźniki spadły tylko nieznacznie – wynika z danych opublikowanych przez węgierski Główny Urząd Statystyczny.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Polska wydała na pomoc Ukrainie ok. 50 mld PLN

Polska wydała łącznie na pomoc Ukrainie ok. 50 mld złotych, tj. 2 proc. polskiego PKB – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zaznaczyła przy tym, że wydatki te są konieczne, bo Ukraina walczy za przyszłość Polski.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia: kolejne systemy obrony powietrznej i bojowe wozy

Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii planuje zakup m.in. kolejnych zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot, wraz z systemem krótkiego zasięgu oraz gąsienicowych bojowych wozów piechoty nowej generacji.

W oficjalnym dzienniku resortu obrony, Observatorul Militar, gen. dyw. Teodor Incicas poinformował, że szeroko zakrojony program zakupowy ma mieć budżet wynoszący ponad 10 mld EUR (46,9 mld zł).

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Silne spowolnienie inflacji w Czechach

Podobnie jak w innych państwach, inflacja w Czechach wyraźnie wyhamowała w marcu. W marcu inflacja w Czechach zwolniła do 15 proc. wobec 16,7 proc. w lutym – podał tamtejszy urząd statystyczny. Ceny rosły w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku najwolniej od kwietnia 2022 r. Wynik był minimalnie wyższy od oczekiwanego przez analityków.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Austria - "tak" dla nakazu aresztowania Putina

Austriacka Minister ds. europejskich potwierdza, że prezydent Rosji zostanie aresztowany, jeśli odwiedzi ten kraj. Jednocześnie Karoline Edstadler utrzymuje, że Austria nie dostarczy Ukrainie broni. 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał oficjalny nakaz aresztowania Władimira Putina, zarzucając mu osobistą odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na okupowanej Ukrainie. Nakaz sądowy obowiązuje oficjalnie w 135 krajach. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia - 10 miliardów na zbrojenia

Rumuński rząd premiera Nicoale Ciuca przeznaczy na zbrojenia ponad 10 mld euro. Wśród zamówionego uzbrojenia znajdą się systemy obrony przeciwrakietowej, wozy bojowe i haubice. Większość środków zostanie przeznaczona na zakup 41 zestawów przeciwlotniczych Shorad i VShorad. Kosztować będą około 4,2 mld euro. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa - kary za złamanie anty-rosyjskich sankcji

Wilno wprowadza do swojego ustawodawstwa konkretne kary za naruszenie antyrosyjskich sankcji, zarówno międzynarodowych, jak i litewskich. Osobom i firmom grozi grzywna i konfiskata.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Łotwa przed ważnymi wyborami. Opcja prorosyjska słabnie

Mniejszość rosyjskojęzyczna na Łotwie to około 30% populacji. Rosjanie przestają głosować na partię uznawaną na Łotwie za ich reprezentującą.

Starsi nie byli zadowoleni z kompromisu. Młodzi ludzie identyfikują się z krajem, w którym żyją jako rosyjskojęzyczni Łotysze.

Budżet i armia (2% wydatków na obronę) to obecnie najważniejsze kwestie na Łotwie. Rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej. Łotysze przeżywają już wybory prezydenckie. Między partiami parlamentarnymi toczą się przepychanki o poparcie dla kandydatów.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-203

Putin odwołuje ambasadorów. Ochłodzenie stosunków z Litwą i Łotwą

Prezydent Rosji Władimir Putin zwolnił ambasadorów Rosji na Łotwie iw Estonii z pełnienia obowiązków.

Pod koniec stycznia Rosja w odpowiedzi na decyzję władz estońskich o zmniejszeniu o ponad połowę liczby rosyjskich dyplomatów w kraju zdecydowała się obniżyć poziom stosunków dyplomatycznych z Estonią do poziomu charge d’affaires .

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa chce stworzyć batalion pancerny

Litwa planuje zakup 54 czołgów na wyposażenie nowo utworzonej dywizji zmechanizowanej, w skład której wejdą również wszystkie trzy istniejące brygady. To ważne, że obecnie Republika Litewska nie dysponuje tak ciężkim uzbrojeniem. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia wspierała Ukrainę jeszcze przed rosyjską inwazją

Rząd estoński zaczął zaopatrywać Ukrainę w broń jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. Obecna pomoc dla zaatakowanego kraju wynosi 1% estońskiego PKB. Jest to zarówno wsparcie militarne, jak i humanitarne. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia zablokuje TikToka dla urzędników

Aplikacja TikTok zostanie zablokowana na wszystkich urządzeniach wydanych urzędnikom przez państwo, zapowiedział Kristjan Jarvan, estoński minister przedsiębiorczości i technologii. 

„Jeśli urzędnik korzysta z aplikacji w czasie pracy, ale na prywatnym telefonie, nie będziemy w to ingerować” – dodał minister. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wzmocnienie stosunków między Czechami a Tajwanem

Około 150 osób – reprezentujących czeski parlament, dyplomację, biznes i naukę – uczestniczyło w rozmowach z Tajwańczykami w ostatnich tygodniach. Żaden kraj Europy Środkowej nie posunął się tak daleko we wspieraniu azjatyckiej wyspy, która od 1949 roku ma własny rząd.  

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.r dapibus leo.

Wojna na Ukrainie - Czechy pozytywnie o mediacji ze strony Chin

Czeska minister obrony Jana Černochová oświadczyła w czeskiej telewizji, że Praga zgadza się na to, by Chiny występowały jako mediator w konflikcie między Rosją a Ukrainą. 

NATO robi wszystko, aby sytuacja wokół Federacji Rosyjskiej, która wywołała wojnę na Ukrainie, nie doprowadziła do dalszej eskalacji – powiedziała. Nie ma znaczenia, czy mediatorem jest Zachód, czy kraje bliskie Rosji. Świat musi zrobić wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej położyć kres temu horrorowi. Jeśli jest ktoś, kto może to zrobić, będę go wspierać. Nie obchodzi mnie, czy to Chiny” – powiedziała. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Chorwacja kupi Black Hawki z pomocą USA

Chorwacja otrzyma od USA 140 mln dolarów na zakup Black Hawków, pomoc zostanie przeznaczona na utworzenie nowej eskadry śmigłowców – zapowiedział chorwacki premier Andrej Plenkovic. 

Do tej pory Chorwacja kupiła dwa śmigłowce Black Hawk, a dwa kolejne przekazały Stany Zjednoczone. Chorwacki minister obrony Mario Banozic ogłosił wcześniej, że rząd planuje zakup kolejnych ośmiu śmigłowców. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Chorwacja rozważa przekazanie Mi-8 na Ukrainę

Chorwacki rząd zdecydował również o udzieleniu Ukrainie pomocy w wysokości 500 tys. euro. Zagrzeb niedawno ogłosił plan dostarczenia do Kijowa 14 śmigłowców Mi-8. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Bułgaria - wybory parlamentarne bez przełomu

Wybory parlamentarne nie przyniosły przełomu. Bułgarzy są zmęczeni i chcą, aby politycy doszli do porozumienia dla dobra kraju. Ostatnie wybory wygrał blok centrowy (GERB) i (SDS) z wynikiem 26,5%. 

Liberalny sojusz (PP) z Demokratyczną Bułgarią uzyskał o 2 punkty mniej. Wiele wskazuje na to, że oba bloki utworzą teraz koalicję rządową. To nie będzie łatwe. Niewykluczone, że porozumienie to nie będzie w pełni formalne, ale oparte na faktycznej współpracy w parlamencie. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Podczas przemówienia Załenskiego w austriackim parlamencie, część posłów opuściła salę

Wołodymyr Zełenski przemawiał na forum niższej izby austriackiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo. Prezydent Ukrainy podziękował Austrii za pomoc humanitarną i pomoc w rozminowywaniu. 

Władze austriackie podkreśliły, że ze względu na neutralność kraju wsparcie militarne Ukrainy poprzez dostawy broni z Austrii nie wchodzi w grę. Członkowie Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) opuścili austriacki parlament w proteście przeciwko przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa: wzrost rosyjskiej i białoruskiej dezinformacji

Siły Zbrojne Litwy odnotowały w styczniu 407 wyjątkowych przypadków negatywnych działań informacyjnych, podczas gdy w grudniu było ich 327. 

Analitycy wskazują, że przypadki dezinformacji nasiliły się po spotkaniu w Ramstein w Niemczech oraz po decyzji o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę – liczba ta uległa podwojeniu. Wrogie informacje rozpowszechniano celowo, m.in. po to, by wzbudzić nieufność obywateli Litwy do politycznych i wojskowych decyzji kierownictwa kraju. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Słowacja otrzyma z Niemiec system C-RAM MANTIS

Niemcy przekazują Słowacji dwa modułowe, automatyczne i sieciowe systemy namierzania i przechwytywania (MANTIS) – ogłosili 7 lutego minister obrony B. Pistorius i generał E. Zorn. 

Darowizna trwale wzmocniłaby słowacką obronę powietrzną. Szkolenie specjalistów z kraju Europy Wschodniej na MANTIS miałoby rozpocząć się w Niemczech w „najbliższych miesiącach”. 

MANTIS został zaprojektowany do ochrony obozów, takich jak te używane przez wojska niemieckie w Afganistanie, ale został wysłany do Mali dopiero pod koniec 2017 r., aczkolwiek bez broni. Radar MANTIS może namierzyć cel w ciągu dwóch sekund, ostrzegając o ataku z 20–30 sekundowym wyprzedzeniem. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia chce zwycięstwa Ukrainy i porażki Rosji

Fundamentem estońskiej dyplomacji pozostaje zwycięstwo Ukrainy i porażka Rosji. 

„Musimy nadal wspierać Kijów i izolować Moskwę” – powiedział szef estońskiej dyplomacji Urmas Reinsalu w swoim dorocznym przemówieniu przed Zgromadzeniem Państwowym Estonii. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa zamyka przejście kolejowe z Białorusią

Od 16 lutego Litwa zamyka przejście kolejowe z Białorusią Stasily-Beniakonie – poinformowała Państwowa Służba Graniczna. Do końca 2024 roku zostanie tu zainstalowany stacjonarny system kontroli rentgenowskiej, co usprawni walkę z przemytem, zwłaszcza papierosów. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry weszły w permanentną recesję

Węgry są pierwszym krajem Unii Europejskiej, który doświadczył recesji gospodarczej. 

Według danych opublikowanych przez GUS, w III kwartale 2022 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) kraju spadł o 0,7%. Jednak w okresie od października do grudnia 2022 roku odczyt pokazał kolejny spadek, tym razem o 0,4%. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Łotwa chce zwiększyć wydatki na obornność

Możliwe, że Łotwa zwiększy wydatki na obronność do 3% PKB, powiedziała minister obrony kraju Inara Murniece. Zgodnie z projektem budżetu na bieżący rok wysokość wydatków na obronę na Łotwie ma wynieść 2,25% PKB. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Estonia: Rosja intensyfikuje działania propagandowe

W estońskiej przestrzeni informacyjnej rozpowszechnianych jest coraz więcej antyukraińskich i antyeuropejskich treści. To efekt wzmożonej aktywności propagandowej Kremla. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Bułgaria: Prezydent rozwiązał parlament

Prezydent Bułgarii Rumen Radew podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu i powołaniu rządu tymczasowego. 

Jednocześnie wyznaczył datę przedterminowych wyborów, które odbędą się 2 kwietnia 2023 r. To kolejny etap bułgarskiego kryzysu politycznego. Destabilizacja systemu trwa już ponad dwa lata 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia chce kupić czołgi Abrams

11 lutego rumuński portal branżowy Defence Romania poinformował, że rząd w Bukareszcie wyśle zapytanie do Stanów Zjednoczonych w sprawie możliwości zakupu czołgów M1 Abrams. 

Generał Constantin Spînu, rzecznik Ministerstwa Obrony Rumunii, powiedział portalowi Defence Romania: „W perspektywie średnio- i długoterminowej istnieje program pozyskiwania czołgów dla armii rumuńskiej. Przyjdzie ich kolej. Nie mogę wchodzić w szczegóły, program jest analizowany i uzasadniany i będzie realizowany w przyszłym roku”. 

Rozważano dwa projekty: M1 Abrams i Leopard 2. Rumunia wybrała projekt amerykański. Na razie nie ma informacji o liczbie i wersji czołgów M1, którymi interesuje się Bukareszt. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Via Carpatia połączy Polskę i Słowację

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (Polska) i jej słowacki odpowiednik podpisały porozumienie, w wyniku którego powstanie połączenie transgraniczne na trasie Via Carpatia między Polską a Słowacją. 

Strona polska musi zaprojektować i wybudować 18-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 Dukla – Barwinek kończący się na granicy państwa. Słowacja z kolei zrealizuje dalszą część trasy – blisko 60-kilometrowy odcinek wzdłuż drogi ekspresowej R4. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Słowenia: nowy prezydent

Natasha Pirc Musar objęła urząd prezydenta 

Zwyciężczyni ostatnich wyborów prezydenckich w Słowenii – Natasha Pirc Musar, oficjalnie przejęła godność głowy państwa (23.12.2022). Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Słowenii. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Bułgaria zacieśnia współpracę gazową z Turcją

Bułgaria zacieśnia współpracę gazową z Turcją w obliczu zakręconego kranu Rosji. 

Dzięki porozumieniu z Turcją Bułgaria znacząco wzmacnia swoje bezpieczeństwo gazowe – zarówno w perspektywie trwającej zimy i kryzysu na rynku energii, kolejnego sezonu grzewczego, jak iw kolejnych latach. Jest to szczególnie ważne w obliczu wstrzymania dostaw gazu z Rosji. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Austria już wie, jak zastąpić gaz od Gazpromu

Wiedeń zamierza zastąpić rosyjskie dostawy błękitnego paliwa biogazem. Odnawialne źródła energii będą odgrywać większą rolę w bilansie energetycznym niż dotychczas. Austria jest jednym z krajów Unii Europejskiej najbardziej uzależnionych od importu paliw. Większość z nich pochodziła z Rosji. Jednak po tym, jak Moskwa zaatakowała Ukrainę, na Rosję nałożono sankcje za atak na Ukrainę, które objęły również paliwa. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

NATO AWACS trafi do bazy w Rumunii

NATO AWACS trafi do bazy w Rumunii Samoloty obserwacyjne NATO AWACS polecą do bazy w Otopeni w Rumunii. 

Samoloty obserwacyjne NATO AWACS polecą do bazy lotniczej w Otopeni w południowej Rumunii. Rzecznik NATO Oana Lungescu tłumaczył, że samoloty zostaną przekazane Rumunii w związku ze zwiększonym zagrożeniem na wschodniej flance NATO, spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu

Węgry ostrzegają Europę przed kryzysem żywnościowym

„Jeśli na Ukrainie nie będzie pokoju, kryzys żywnościowy będzie się nasilać” – wyjaśnił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. P. Szijjarto zaapelował o pomoc do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w związku z kryzysem żywnościowym i obawami przed kolejną falą migracji do Europy. 

Polityk skomentował sytuację podczas wizyty w Libanie. Wiemy, że te trudności (związane z kryzysem żywnościowym) mogą doprowadzić do nowej fali migracji z niestabilnych już regionów, na większą i poważniejszą skalę niż kiedykolwiek wcześniej. „Wiemy też, że te przepływy migrantów destabilizują sytuację i są wymierzone w Europę” – podkreślił szef węgierskiego MSZ. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Polska, Ukraina i Litwa podpisały wspólną deklarację

Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nauseda podpisali wspólną deklarację. Podkreślili w nim, że uznają bezprecedensową rolę i skalę pomocy udzielanej przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Litewską od samego początku rosyjskiej agresji. Przypomnieli o niesłabnącym poparciu Unii Europejskiej i NATO dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz o znaczącym wkładzie Ukrainy w bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i poza nim. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Węgry: co ze stypendiami Erasmusa?

Szef Kancelarii Premiera: jeśli nie będzie porozumienia z KE, rząd sfinansuje stypendia Erasmusa w 2024 roku. 

Węgierski rząd sfinansuje stypendia w ramach programu Erasmus w 2024 roku, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Komisją Europejską w tej sprawie – poinformował na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Węgier Gergely Gulyas. Jeśli sprawa nie zostanie rozstrzygnięta, rząd w Budapeszcie również złoży pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) – zaznaczył polityk. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Polska i Litwa zaproponują nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi

Polska i Litwa chcą, aby Unia Europejska nałożyła restrykcje na rosyjski sektor nuklearny w ramach nowych sankcji wobec Moskwy i Mińska w związku z wojną na Ukrainie. ~ powiedzieli wyżsi dyplomaci obu krajów UE (13.01.2023) 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030

Prorosyjscy hakerzy próbowali zhakować wybory w Czechach

Pierwszy dzień wyborów prezydenckich w Czechach przebiegł prawie bez incydentów, ale 17 stycznia kampanie dwóch kandydatów zgłosiły włamanie na ich serwery. Ataki zostały potwierdzone przez Krajowe Biuro ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informacji (NUKiB). 

Zdaniem ekspertów ataki mają związek z działalnością prorosyjskich hakerów. Rzecznik NUKiB Marek Vala odmówił podania dalszych informacji. 

„W związku z wyborami prezydenckimi doświadczamy wielu ataków DDoS wymierzonych w dostępność stron internetowych. Współpracujemy z zaatakowanymi. Dalsze szczegóły obecnych ataków nie zostaną ujawnione” – powiedziała Vala w oświadczeniu. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wybuch gazociągu na Litwie

Do zdarzenia doszło w piątek 13 stycznia przed godz. Eksplodował gazociąg łączący Litwę i Łotwę. Pojawiły się ogromne płomienie, a temperatura w okolicy miała osiągnąć 20 stopni. Policja zamknęła okoliczne drogi i podjęto decyzję o ewakuacji miasta, w którym mieszka około 200 osób. Operator Amber Grid powiedział, że wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych i nikt nie został ranny. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Ostateczne rozszerzenie strefy Schengen - zadecydowało weto Austrii

Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 r. Nie ma jednak porozumienia z Rumunią i Bułgarią. 

Austria ogłasza weto. Państwa członkowskie Unii Europejskiej potwierdziły 8 grudnia przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen. Jednocześnie odmówiono dostępu do niego Rumunii i Bułgarii.

 „Ostatni krok zrobiony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzona, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen 1 stycznia 2023 roku” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wyrzutnie HIMARS pojadą na Litwę

Litwa podpisała ze Stanami Zjednoczonymi kontrakt o wartości 495 mln USD na zakup ośmiu systemów artylerii rakietowej HIMARS. 

Pierwsze dostawy HIMARS planowane są na 2025 rok. Podpisano umowę na zakup ośmiu systemów. „To największy zakup sprzętu wojskowego w historii (kraju)” – czytamy w komunikacie MON. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry rozpoczęły rozmowy w sprawie importu ropy i gazu ziemnego z Omanu

Węgry i Katar uzgodniły, że ich państwowe spółki energetyczne rozpoczną rozmowy w sprawie zakupu przez Węgry skroplonego gazu ziemnego (LNG) od państwa Zatoki Perskiej – powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto w wideo na Facebooku. 

„W interesie Węgier leży pozyskiwanie nowych źródeł gazu” – powiedział P. Szijjarto po rozmowach w Doha. Będąc członkiem Unii Europejskiej, Węgry są w dużej mierze uzależnione od rosyjskiego gazu i ropy, a rosnące koszty energii przyczyniły się do wzrostu deficytu budżetowego w tym roku. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry spodziewają się wzrostu inflacji

Węgry spodziewają się szczytu inflacji w przyszłym roku Inflacja na Węgrzech osiągnie szczyt w przyszłym roku i wyniesie 27% – powiedział minister gospodarki Marton Nagy na konferencji 15 grudnia 2022. 

To jak dotąd najwyższe szacunki urzędnika państwowego, które mogą dać Węgrom najwyższą inflację w Unii Europejskiej. 

Niewiarygodne liczby pokazują niegospodarność radykalnie prawicowego rządu Viktora Orbana przed błędnymi wyborami tej wiosny, które wygrał dzięki zwiększeniu wydatków i zobowiązaniu się do trzymania Węgier z dala od wojny na Ukrainie. Niemniej jednak dominacja rządu w mediach pozwoliła mu na propagowanie narracji, że wszystkie problemy gospodarcze kraju są spowodowane wojną i sankcjami Unii Europejskiej nałożonymi na Rosję. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Kryzys polityczny na Słowacji

15 grudnia parlament uchwalił wotum nieufności dla rządu Eduarda Hegera. 

Głowa państwa Zuzanna Czaputowa zdymisjonowała rząd. Prezydent chce, żeby wybory odbyły się w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Czaputowa, która formalnie rozwiązała rząd Hegera, zwróciła się do niego i słowackiej klasy politycznej o podjęcie działań w celu przygotowania przedterminowych wyborów. 

Na ich rozpisanie musi wyrazić zgodę dwie trzecie posłów. Zgodnie z normalnym kalendarzem wyborczym kolejne wybory na Słowacji miały się odbyć w lutym 2024 roku. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa i Polska przyjęły deklarację o współpracy w zakresie integracji Ukrainy z UE i NATO

Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej i wielostronnej w celu jak najszybszego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO – to niektóre punkty deklaracji końcowej przyjętej przez posłów do Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Dokument został przyjęty w Wilnie; została podpisana przez szefów delegacji parlamentarnych. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Jak Rosja i Chiny chcą wpłynąć na politykę wewnętrzną Łotwy

Federacja Rosyjska systematycznie próbuje manipulować i szerzyć dezinformację w celu zdobycia wpływów na Łotwie. Rosjanie chcą w ten sposób zainspirować wybrane grupy odbiorców do buntu i protestu przeciwko władzy. 

Chińczycy z kolei wykorzystują swój potencjał gospodarczy budując swoją pozycję wśród osób zainteresowanych wyjazdem do Państwa Środka w celach biznesowych, edukacyjnych czy kulturalnych, a także oferując możliwość współpracy przy projektach typu start-up. Obie strategie mają na celu utrzymywanie kontaktów ze środowiskami różnych grup wpływów na Łotwie, aby w odpowiednim momencie wywrzeć na nie presję. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry i Słowacja połączyły swoje systemy elektroenergetyczne

Premier Słowenii Robert Golob i premier Węgier Viktor Orban wzięli udział w uroczystości zakończenia budowy linii wysokiego napięcia Cirkovce-Pince, która połączyła sieci elektroenergetyczne obu krajów. W planach rządów jest też budowa interkonektora gazowego. 

Linia jest częścią połączenia Słowenia-Węgry-Chorwacja. 

„Mamy międzynarodowy hub, który naprawdę przyczynia się do stabilnego funkcjonowania systemu regionalnego” – powiedział Golob, podkreślając, że jest to „historyczny projekt dla Słowenii”. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Słowenia oferuje Węgrom gaz spoza Rosji, budując nowy gazociąg

W przeciwieństwie do innych krajów europejskich Węgry nie zrezygnowały z rosyjskich dostaw gazu i ropy. Rząd Viktora Orbana zdecydował się nawet na zwiększenie tych dostaw i zawarł pod koniec lata br. kolejny kontrakt z Gazpromem. 

Słoweński premier Robert Golob poinformował, że Słowenia zamierza pomóc swoim sąsiadom „rozwiązać problem uzależnienia” od rosyjskiej energii. Celem jest zwiększenie europejskiej solidarności energetycznej, czego Węgry lekceważą. Słowenia kieruje swoją ofertę nie tylko na Węgry, ale także do Austrii. R. Golob najwyraźniej Węgry i Słowenia połączyły swoje systemy elektroenergetyczne, chce pozycjonować swój kraj jako nowy hub gazowy w tym regionie Europy. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Rumunia: grupa bojowa NATO rozrośnie się

Grupa bojowa NATO w Rumunii będzie się powiększać, ponieważ państwa członkowskie NATO zintensyfikują swoją obecność wojskową na jej wschodniej flance po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powiedział rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu. 

NATO planowało utworzenie batalionu, ale ta grupa bojowa musi mieć wielkość brygady. Aurescu przyznał, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę w ostatnich miesiącach nastąpił już wyraźny wzrost liczby wojsk sojuszniczych w Rumunii 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry zablokowały unijną pożyczkę dla Ukrainy

The Hungarian government has blocked an agreement on an aid package for Ukraine worth 18 billion euros.

The Hungarian veto decided to postpone the remaining items of the EU finance ministers’ meeting on the global minimum tax (which Hungary also opposes), as well as Hungary’s €5.8 billion National Recovery Plan and the €7.5 billion freeze for Hungary under cohesion policy.

The Hungarian authorities had already announced that they would not agree to an EU loan to Ukraine and would transfer to the country the equivalent of their contribution under a bilateral agreement.

A decree was published in the Hungarian official journal on 23 November, according to which Hungary will transfer 187 million euros in financial aid to Ukraine as a contribution to the planned EU support package worth 18 billion euros.

The “Three Seas Partnership” program was financed by the Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego as part of the Government Program Civic Initiatives Fund #NOWEFIO for the years 2021-2030.

Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska odnotowały najniższy wzrost cen energii i gazu w UE od stycznia do października 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Kraje europejskie wydały prawie 675 mld euro na walkę z kryzysem energetycznym Średnia cena energii elektrycznej w Unii Europejskiej od stycznia do października 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wzrosła o 45%, a gazu o ponad 90%. 

Kraje wspólnoty przeznaczyły 573 mld euro na ograniczenie skutków wysokich cen energii dla gospodarstw domowych, z czego Niemcy wydały najwięcej 264 mld euro, czyli 7,4% krajowego PKB.

 (Źródło): wskazuje w najnowszej analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Program

 „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-203

Czesi mają pomysł na maksymalne ceny gazu w UE

Czechy, które kończą półrocze przewodnictwa w Unii Europejskiej, starają się o przyjęcie przepisów dotyczących maksymalnej ceny gazu ziemnego. Niestety, do tej pory nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie. 

Sześciomiesięczna prezydencja Republiki Czeskiej w Unii Europejskiej kończy się 31 grudnia 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 pałeczkę przejmie Szwecja. Najważniejszą kwestią, która pozostaje do rozstrzygnięcia, jest przyjęcie maksymalnej ceny kontraktowej na dostawy gazu ziemnego. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Ewakuacja konsulatu Ukrainy w Czechach. Podejrzana przesyłka

Konsulat Ukrainy w Brnie (Czechy) został ewakuowany po otrzymaniu podejrzanej przesyłki. Policja poinformowała, że paczka była podobna do tej przechwyconej w Hiszpanii. Paczka została prześwietlona. Na miejscu pracują śledczy. 

Ewakuowano siedzibę placówki oraz sąsiednie budynki, w tym przedszkole. Kilka dni wcześniej pracownik ambasady Ukrainy w Madrycie został ranny w wybuchu podczas otwierania paczki dostarczonej pocztą dyplomatyczną. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Holandia blokuje przystąpienie Bułgarii do strefy Schengen. Jest reakcja

Holenderskie władze zapowiedziały, że zgodzą się na przystąpienie Rumunii i Chorwacji do strefy Schengen, ale zablokują wejście Bułgarii. Holandia jest jedynym krajem UE, który wbrew stanowisku innych członków strefy, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego od lat blokuje wejście Bułgarii do strefy Schengen.

 Dlaczego? Holenderski minister spraw zagranicznych H. Hoekstra  powiedział, że dla Bułgarii jest za wcześnie na przystąpienie do Schengen. Stwierdził, że warunkiem jest sprawne funkcjonowanie państwa prawa, zdolnego do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, czego nie gwarantują obecne władze. Bułgarski minister sprawiedliwości K. Zarkov przekonywał, że Bułgaria od lat spełnia wszystkie wymogi członkostwa w strefie Schengen, co potwierdziły też instytucje UE.

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Bułgaria jest gotowa na odpowiedź w przypadku weta Schengen ze strony Holandii i Austrii

„Rząd bułgarski jest gotowy do działań odwetowych, jeśli Holandia i Austria zawetują członkostwo Bułgarii w strefie Schengen”. Poinformował o tym pełniący obowiązki premiera Galab Doniew po spotkaniu z ministrami spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i sprawiedliwości. 

„Rząd bułgarski nie będzie szczędził wysiłków, by przekonać oba sceptyczne kraje” – powiedział także Donew i podkreślił, że takie stanowisko Holandii i Austrii „przynosi podział” Unii Europejskiej.

 Stanowiska Austrii i Holandii przeciwko przystąpieniu Bułgarii do Schengen budzą głębokie rozczarowanie, wprowadzają podziały i kwestionują jedność wspólnoty. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Austria musi nadal zmniejszać zależność od rosyjskiego gazu 

Austria zmniejszyła swoją zależność od rosyjskiego gazu, ale musi kontynuować wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw na następny zimny sezon. Europa stara się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej ropy i gazu od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę. Rosja z kolei ograniczyła dostawy #gazu, powodując gwałtowny wzrost cen energii w całej Europie. Austria importowała 80% tego. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

Słowenia podpisała umowę na dostawy gazu z Algierią

Geoplin, największy słoweński operator gazowy, podpisał 15 listopada umowę na dostawy gazu ziemnego z Algierii. W jego ramach Słowenia będzie pokrywać około jednej trzeciej swojego rocznego zapotrzebowania na gaz. Zgodnie z postanowieniami trzyletniego kontraktu z algierskim państwowym koncernem energetycznym Sonatrach, od stycznia przez Włochy ma trafić do Słowenii około 300 mln m sześc. gazu. Umowa ma znaczenie strategiczne, aw przyszłości planowany jest dalszy wzrost importu gazu z kierunku algierskiego.

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Litwa: Ambasador przy NATO "Sojusz zwiększy nacisk na obronę powietrzną"

Większy nacisk zostanie położony na obronę powietrzną; zostało to potwierdzone” – powiedział dyplomata agencji BNS po spotkaniu ambasadorów NATO z szefem Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.
„Poświęcimy tej sprawie dużo uwagi, także przed szczytem NATO w Wilnie”, który odbędzie się w lipcu 2023 r.
 
Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Komisja Europejska zatwierdza plany strategiczne WPR Estonii i Łotwy 

Nowa wspólna polityka rolna (WPR), która ma rozpocząć się 1 stycznia 2023 r., ma na celu kształtowanie przejścia do zrównoważonego, odpornego i nowoczesnego europejskiego sektora rolnego. Plany muszą być zgodne z prawodawstwem UE i powinny również przyczyniać się do realizacji unijnych celów klimatycznych i środowiskowych. 

Plany strategiczne Łotwy i Estonii obejmują budżet w wysokości 3,8 mld EUR, w tym 1,1 mld EUR na cele i ekoprogramy środowiskowe i klimatyczne oraz 88 mln EUR na wsparcie młodych rolników.

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Węgry zainteresowane izraelskim system Iron Dome

Prezydent Węgier (K. Novak) i minister obrony (K. Szalay-Bobrovniczky) odwiedzili Izrael, aby zapoznać się z systemem obrony powietrznej Żelazna Kopuła. „Od dawna mamy bardzo dobre stosunki obronne z Izraelem” – napisał węgierski minister obrony na Facebooku. 

System obrony powietrznej Żelazna Kopuła jest w rzeczywistości połączeniem radaru i pocisku, które mogą wizualizować obiekty latające, a następnie niszczyć je w wyniku niewiarygodnie wysokiego, złożonego systemu technologicznego. Jest to oczywiście bardzo ważne w dzisiejszych czasach.

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Czechy otrzymają ropę z rurociągu "Druzhba"

„Dostawy ropy naftowej do Czech i Słowacji rurociągiem „Przyjaźń” nie zostały przerwane” – poinformował 15 listopada 2022 r. operator czeskiej części rurociągu. Firma sprawdziła sytuację po tym, jak rosyjska rakieta uderzyła w stację transformatorową na Ukrainie, która zasila przepompownię ropy wzdłuż rurociągu. Podkreślano, że mają zapasy ropy na 90 dni, a rosyjski ostrzał uszkodził pompownię na granicy ukraińsko-białoruskiej, a nie sam rurociąg.

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Bułgaria: strażnicy graniczni na granicy z Turcją zostaną wyposażeni w karabiny

Bułgaria: strażnicy graniczni na granicy z Turcją otrzymają karabiny Zapowiada się, że strażnicy graniczni będą wyposażeni w karabiny maszynowe. Do tej pory funkcjonariusze byli uzbrojeni w broń palną. 

Dlaczego ta zmiana? Jeden z bułgarskich strażników granicznych został zastrzelony kilka dni temu na służbie. Strzały padły z tureckiej strony granicy. Był to kolejny śmiertelny incydent na pograniczu bułgarsko-tureckim. Incydenty te są powiązane z presją migracyjną na granicy z Turcją, która wzrosła czterokrotnie w porównaniu z 2021 r. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Zgoda bułgarskiego parlamentu na dostawę broni na Ukraianę

W ostatnich tygodniach nastąpiła nieoczekiwana zmiana w polityce Bułgarii wobec wojny na Ukrainie. Nowy rząd zgodził się na transfer lekkiej broni do Kijowa. 

Dokument jest wiążący dla rządu i zobowiązuje go do przygotowania w ciągu miesiąca szczegółowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy Zatwierdzenie przez parlament pomocy wojskowej dla Kijowa jest wyraźnym zwrotem kursu Sofii w kierunku wojny na Ukrainie. Bułgaria była ostatnim obok Węgier państwem NATO, które formalnie nie zaopatrzyło Ukraińców w broń, co spotkało się z krytyką Sojuszu.

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Chorwacja prawie w Schengen

Chorwaci mogą być niemal pewni, że od stycznia wejdą do strefy bez kontroli granicznych. Rozszerzenie strefy Schengen musi zostać jednogłośnie zatwierdzone przez wszystkich członków strefy Schengen, na których Chorwacja może liczyć w grudniu. Oznacza to, że na początku stycznia 2023 r. Zagrzeb przystąpi jednocześnie do strefy euro i strefy Schengen. 

Program „Partnerstwo Trójmorza” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rządowego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Austria wprowadza kontrole graniczne

Kilka tygodni po wprowadzeniu kontroli granicznych ze Słowacją austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało wprowadzenie tego środka na kolejnych przejściach granicznych. 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego od 12 listopada 2022 r. do 11 maja 2023 r. na 24 granicach wewnętrznych z Republiką Słowenii i Węgrami można przekraczać wyłącznie ruchem lądowym na przejściach granicznych. Kontrole graniczne na granicy słoweńskiej i węgierskiej zostały wprowadzone natychmiast na sześć miesięcy.

Program „Three Seas Partnership” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Węgry, Austria i Serbia będą wspólnie bronić granic

16 listopada 2022 r. w Belgradzie (Serbia) odbyło się spotkanie prezydenta Serbii (A. Vučić), premiera Węgier (V. Orban) i kanclerza Austrii (K. Nehammer) 

V. Orban podkreślił, że liczba prób nielegalnego przekroczenia węgierskiej granicy stale rośnie, a migranci stają się coraz bardziej agresywni, posuwając się nawet do użycia broni przeciwko straży granicznej. Szefowie państw zadeklarowali chęć współpracy na rzecz przesunięcia linii obrony przed nielegalną emigracją jak najdalej na południe i stworzenia wspólnych sił ochrony granic.

Program „Three Seas Partnership” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza ma na celu wzmocnienie więzi w regionie środkowoeuropejskim (między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym), które tworzą solidne podstawy rozwoju w energetyce, transporcie, komunikacji cyfrowej i gospodarce. Powstała jako forum współpracy 12 krajów: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Obszar obejmujący kraje należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej.

Program „Three Seas Partnership” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Obecność Austrii w Inicjatywie Trójmorza

Zainteresowanie Austrii obecnością w grupie państw Trójmorza wynika z tego, że postrzega ona koncepcję współpracy między państwami członkowskimi jako projekt czysto geograficzny lub infrastrukturalny, mający na celu przede wszystkim współpracę w ramach rozszerzonej Europy Środkowej.

Z uwagi na fakt, że spośród krajów 3SI Austria jako jedyny kraj nie ma wieloletnich doświadczeń komunistycznych, jak pozostali członkowie Inicjatywy, swoją rolę widzi przede wszystkim jako budowniczego mostów między Europą Zachodnią a Środkową.

Program „Three Seas Partnership” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Kongres Samorządowy Inicjatywy Trójmorza

Kongres Samorządowy Inicjatywy Trójmorza, 6-7 czerwca 2022, Lublin

Podczas kongresu głównym tematem było pogłębienie współpracy w ramach państw Trójmorza w kontekście wyzwań związanych z wojną na Ukrainie. Wśród wysuwanych postulatów znajduje się również fakt przystąpienia Ukrainy do współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza.

„W ostatnich latach Inicjatywa Trójmorza wyrosła nie tylko na jeden ze sztandarowych projektów polskiej polityki zagranicznej, ale stała się także perspektywicznym narzędziem modernizacji i rozwoju całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników tego międzynarodowego wydarzenia.

Program „Three Seas Partnership” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zapisz się do naszego newslettera!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.