Fundusz Trójmorza - Port Burgas, jedna z większych inwestycji Inicjatywy Trójmorza

Źródło: pixabay.com / Anestiev

Współpraca w regionie Trójmorza jest obecnie rozwijana również na poziomie banków i sektora finansowego. Efektem tej współpracy było powołanie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza w 2019 r. z inicjatywy Polskiego Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Rumuńskiego Exim Bank. Jego zadaniem jest wspieranie finansowania projektów tworzących infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza. Zacieśnianiu współpracy 12 krajów w Europie Środkowej na osi północ–południe, od Morza Bałtyckiego po Adriatyk i Morze Czarne od kilku lat służy Inicjatywa Trójmorza.

Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria w ramach tej inicjatywy zobowiązały się do współpracy, której podstawą są trzy sektory związane z energetyką, transportem oraz infrastrukturą cyfrową. Dla uzyskania założonych efektów z inicjatywy Banku Gospodarstwa Kredytowego powstał Fundusz Trójmorza, którego zadaniem jest inwestowanie w komercyjnie opłacalne projekty, celem poprawy komunikacji i współpracy w regionie, przyspieszenie rozwoju gospodarczego krajów Trójmorza poprzez rozbudowę najnowocześniejszej infrastruktury, skupienie się na inwestycjach typu greenfield oraz wspieranie inwestycji w długoterminowe aktywa.

Fundusz Trójmorza jest narzędziem inwestycyjnym, służącym do finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych w regionie Trójmorza. Pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz Trójmorza jest projektem komercyjnym – oprócz zacieśnienia współpracy między krajami oraz poprawy infrastruktury w regionie, celem Funduszu jest przyniesienie inwestorom zwrotu z inwestycji. FT inwestuje w projekty komercyjne, zlokalizowane w Trójmorzu i mające charakter transgraniczny, tzn. wpływ na co najmniej dwa kraje. Fundusz ma już inwestycje w każdym z trzech strategicznych obszarów – transporcie, energetyce i infrastrukturze cyfrowej. Za inwestycje Funduszu odpowiadają profesjonalne i niezależne podmioty.

Należy podkreślić, że Fundusz Trójmorza do tej pory zainwestował w projekty z takich obszarów, jak energetyka odnawialna (Enery, R. Power), transport kolejowy (Cargounit), infrastruktura (Port Burgas) czy centra danych (Greenergy). Skumulowany efekt ekonomiczny tych projektów to 6 mld euro. To ogromna kwota, która pokazuje potencjał gospodarczy całego regionu Trójmorza. W ostatnich latach fundusz przeanalizował blisko 300 projektów, co też potwierdza nadal duże zapotrzebowanie na inwestycje w infrastrukturę, energetykę i cyfrowość.

W lutym 2023 roku BMF Port Burgas rozpoczął budowę pierwszego głębokowodnego nabrzeża dla kontenerowców w Bułgarii, jedynego takiego nabrzeża w tej części Morza Czarnego. Realizacja tego przedsięwzięcia jest częścią projektu podnoszenie niskoemisyjnego transportu multimodalnego w głównym porcie Burgas z nowymi infrastrukturami dla nabrzeża, współfinansowanego w ramach programu Łącząc Europę dla transportu.

Nabrzeże zostało tak zaprojektowane, żeby mogło obsługiwać najnowszą generację kontenerowców, wyposażonych w innowacyjne urządzenia i świadczyć usługi na najwyższym poziomie. W ramach projektu powstanie nowy obszar portowy przeznaczony do ruchu kontenerów, obsługiwanych za pomocą zasilanych zieloną energią dźwigów i transportowanych koleją do innych destynacji na terenie całej Europy.

Dzięki tej rozbudowie Port Burgas BMF zamierza wzmocnić swoją pozycję wiodącego portu kontenerowego w regionie Morza Czarnego i zaoferować lepszą łączność dla firm importujących i eksportujących towary. Zwiększy to możliwości transportu ładunków z wykorzystaniem korytarzy transportowych przechodzących przez BMF Port Burgas, Korytarz Środkowy, czyli Trans-Caspian International Transport Route (TITR). Inwestycja w zlokalizowany nad Morzem Czarnym port, może się też okazać kluczowym przedsięwzięciem z punktu widzenia połączenia regionu Trójmorza poprzez istniejący system korytarzy transportowych tj. korytarz Bałtyk – Adriatyk z Azją Środkową i Bliskim Wschodem. Udział środków Funduszu Trójmorza w porcie Burgas wynosi 49 procent.

Ostatnie miesiące były dla bułgarskiego portu łaskawe. W pierwszej połowie 2023 roku całkowite obroty handlowe w BMF Port Burgas osiągnęły rekordową wielkość prawie 3 mln ton. To wzrost wolumenu kontenerów o 12 proc. rok do roku. Także w 2022 roku przewieziono 7 mln ton ładunku. Funkcjonowaniu portu nie przeszkodził wybuch wojny w Ukrainie. Należy podkreślić, że Port Burgas jest jednym najważniejszych aktywów Funduszu Trójmorza.

Paweł Rudnik

Bibliografia:

https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2020/10/artyku%C5%82-Inwestycje-a-odbudowa-gospodarki-po-kryzysie..pdf ( 03.10.2023)

https://www.wnp.pl/logistyka/port-w-ktory-zainwestowala-polska-osiaga-coraz-lepsze-wyniki,752032.html (03.10.2023)

https://raporty.spotdata.pl/trojmorze ( 03.10.2023)

https://inwestycje.pl/gospodarka/skumulowany-efekt-ekonomiczny-inwestycji-funduszu-trojmorza-to-6-mld-euro/ (04.10 .2023)

https://300gospodarka.pl/news/fundusz-trojmorza-rozwija-port-morski-w-burgas-skorzysta-tez-polska-zdjecia (04.10.2023)

https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/porty-logistyka/54214-fundusz-trojmorza-inwestuje-w-bmf-port-burgas ( 05.10.2023)


Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Zapisz się do naszego newslettera!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.